www.mardinnethaber.com
Mardin'in Yöresel Yemeklerini Öğreniyorlar
26.10.2017 14:25 Mardin Nethaber

 

Mardin Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman, Türkiye'nin en önemli mutfaklarından birisi olan Mardin Mutfağının gelecek nesillere aktarılması için kurslar açtıklarını söyledi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Gençlik Hizmetleri Daire Başkanlığı Mardin'in yöresel yemeklerinin öğretildiği gastronomi kursunu açtı. İlk kursta 20 kursiyer şehre has kaburga dolmasından içli köfteye, yerel tatlılardan yabancı mutfaklara kadar birçok konuda ders alıyor. Öte yandan kursta ilk yardımdan ev ekonomisine kadar farklı yelpazede önemli bilgiler de veriliyor. Kursun neticesinde yerel lezzetlerin yanı sıra kadınların istihdama katılması da hedefleniyor.

Konu hakkında bilgi veren Vali/Büyükşehir Belediye Başkan V. Mustafa Yaman, “Şehrimizde güzel çalışmalar yapmaya devam ediyoruz” dedi. Yaman, “İlimizde insan odaklı çalışmalar ile önemli işlere imza atıyoruz. Özellikle dezavantajlı gruplar olarak nitelendirdiğimiz vatandaşlarımıza öncelik vererek sosyal sorumluluk-larımızı yerine getiriyoruz. Kadınlarımız da bu bağlamda bizler için önemli bir noktada yer alıyor. Yaptığımız tüm projelerde ilimizin değerlerini de unutturmamak adına planlamalar yapmaktayız. Bunlardan birisi de dillere destan olan Mardin Mutfağıdır. Kadınlarımızın ve yeni neslin mutfağımızı gelecek nesillere taşıması için kurs açtık” ifadesini kullandı.

Yaman sözlerine şöyle devam etti: “Açtığımız gastronomi kursuna özellikle genç kızlarımız yoğun ilgi gösterdi. Kısa bir sürede marifetlerini göstererek yöresel yemeklerimizi en güzel şekilde öğrendiler. Yapılan bu çalışma bize gelecek için de önemli ipuçları verdi. Bu nedenle bu tür kursların devamını sağlayarak şehrimize katkı sağlayacağız”dedi.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
EĞİTİM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com