www.mardinnethaber.com
Konservatuvara yoğun ilgi.
25.10.2017 16:13 Mardin Nethaber

 

Mardin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan konservatuvara her yaş gurubundan yoğun bir ilgi ve talep var.

Mardin’in dokusuna ve motifine uygun olarak müzik, halk dansları, fotoğrafçılık, tiyatro ve sinema eğitimleri vermeyi hedeflenen konservatuvarda, önümüzdeki günlerde birçok sanat dalları alanlarında da atölye çalışmalarına başlanması bekleniyor.

Bu çalışmalar neticesinde Konservatuvarda Güzel Sanatlar Liselerine ve Müzik Fakültelerine öğrenci hazırlamanın yanı sıra, Halk Müziği, Sanat Müziği, Tasavvuf Müziği ve Çocuk Koroları kurulacak ve enstrüman eğitimleri de verileceği belirtildi.

Konservatuvarın kayıt işlerinden sorumlu Hilal Irmak, bugüne kadar 800’ün üzerinde her yaş gurubundan vatandaşımız kayıt yapmak için bize başvuruda bulunduğunu söyledi.

Irmak, “Bu yoğun başvuruya cevap verebilmek için hafta içi ve hafta sonu olacak şekilde ikişer saatlik guruplar halinde sınıflar oluşturarak cevap vermeyi planlıyoruz. Bugüne kadar açık olan kurslarımız halk dansları, Türk sanat müziği, Tiyatro ve sokak çalgıcıları bunlar aktif olarak şu anda devam etmektedir. Ama bağlama, gitar, ney, arbane, ud, halk müziği korosu gibi kurslarımız önümüzdeki günlerde yani birkaç hafta içinde aktif hale getirilecektir” ifadelerini kullandı.

Kayıtların hala devam ettiğini belirten Irmak, “Yoğun bir ilgi ve talep var. Okulda olan öğrencilerimiz için bir programlama yaptık. Okulun çıkış saatlerine ya da hafta sonu olacak şekilde ayarlamayı düşünüyoruz. Mesela öğrenci saat 15.00’da çıkıyorsa o öğrenciler için 17.00 ile 19.00 saatleri arasında bir ders saati uygulaması yapmayı planlıyoruz. Memurlar ise saat 17.30 da mesaileri bitiyor. Onlar içinde 19.00 ile 21.00 saatleri arasında ya da hafta sonu uygun bir saat belirleyerek, çalışma saatlerimizi ona göre ayarlanacaktır” şeklinde konuştu.

Konservatuvarımız 7’den 77’ye kadar her yaş gurubuna hitap ettiğini söyleyen Irmak, “Kayıtlarımız tüm hızıyla devam ediyor. Kız yurdunda kalan üniversite öğrencilerimizde Konservatuvarımıza çok rağbet gösteriyorlar. Bir yaş sınırlaması yok. Çocuklar, evli erkekler, evli kadınlar, emekliler, çocuklu anneler bile kayıt için bizlere başvuruyor. Çok yoğun bir talep var. Bizde burada gelen vatandaşlarımızın taleplerine cevap vermeye çalışıyoruz ”dedi.

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
EĞİTİM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com