www.mardinnethaber.com
Mardin’de Araçlara Egzoz Gazı Denetimi
24.10.2017 16:14 Mardin Nethaber

 

Mardin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü şehirde toplu taşıma görevini yapan minibüslerinin egzoz gazı emisyon ölçümlerini sıkı takibe aldı.

Bu çerçevede ekipler, Diyarbakır yolu üzerinde eski TOKİ civarında bilgisayarlı sistem ile yapılan ölçümlerde çok sayıda araç denetlendi. Özellikle şehir içi toplu taşıma araçlarında yapılan denetimlerde birçok aracın egzoz gazı emisyonu standartlara uygun olmadığı tespit edildi.

Hava kirliliğinin başlıca sebeplerinden birisi olan motorlu taşıtlardan kaynaklı egzoz gazı özellikle trafiğin yoğun olarak yaşandığı şehir merkezinde önemli bir çevresel problem oluşturmaktadır.

Denetimler hakkında bilgi veren Çevre Denetimi ve Yönetimi Şube Müdürü Ramazan Uçar, motorlu taşıtlardan kaynaklanan kirli egzoz gazının azaltılması noktasında egzoz gazı emisyon ölçüm ve denetimleri büyük önem taşıdığını söyledi.

Uçar, “Bakanlığımızın yayınlamış egzoz emisyonu kontrolü yönetmeliği çerçevesinde Mardin’de egzoz gazı emisyon ölçümü yapıyoruz. Bakanlığımızın bize temin etmiş olduğu yazılım çerçevesinde bu ölçümleri gerçekleştiriyoruz.

Trafikte seyreden motorlu kara taşıtlardan kaynaklanan egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliğinden etkilenen canlıları ve çevreyi korumak maksadıyla yaptığımız denetimlerle bu ve buna benzer zararlı gazları ortadan kaldırmak amacındayız” dedi.

Egzoz Emisyon Gazı kontrollerinde 2017 için uygulanacak idari cezalar hakkında da açıklama yapan Uçar, “Müdürlüğümüzce trafikte seyreden motorlu taşıtlara yapılacak Egzoz Emisyon Gazı denetimlerinde, araçların ölçüm sınır değerlerine aykırı sebep olduğu tespit edilen araçlara 2872 sayılı Çevre Kanununa göre 2 bin 117,  Egzoz gazı emisyon ölçüm pulunun ibraz edilememesi durumunda ise bin 54 TL. İdari ceza uygulanacağını söyledi.

 

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Güncel
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com