www.mardinnethaber.com
AK PARTİ KADIN KOLLARINDAN KADINLARA İLK YARDIM EĞİTİMİ
23.10.2017 18:09 Mardin Nethaber

 

 

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Sosyal Politikalar Başkanlığınca başlatılan ’Genel İlk Yardım Farkındalık Eğitim Programı’ Mardin’de gerçekleşti.

Özel bir otelde gerçekleşen programa Genel Merkez Kadın Kolları Sosyal Politikalar Birim Başkanı Uz. Dr. Hasret Yavuz, Ak Parti Mardin İl Başkanı Mehmet Ali Dündar, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Hülya Hakimoğlu, Ak Parti Kadın Kolları ilçe başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Programın açılışında konuşan Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Hülya Hakimoğlu, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Sosyal Politikalar Başkanlığı ile Sağlık Bakanlığının paydaşlığında yapılan ’Genel İlk Yardım Farkındalık Eğitim Programı’nın önemine vurgu yaparak; “Biliyoruz ki bazen yapılan ilk müdahale hayat kurtarabildiği gibi yapılan yanlış müdahalede hayatın sonlanmasına ya da bir ömür boyu sakat kalınmasına neden olabilmektedir” dedi.

Kadın Kolları Sosyal Politikalar Birim Başkanı Uz. Dr. Hasret Yavuz ise Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Dünyada her beş saniyede bir kişi yaralanma sonucunda hayatını yitirdiğini söyledi.

Dünyadan ve Türkiye’den örnekler veren Yavuz, “Her yıl iki binden fazla aile önlenebilir kazalar yüzünden çocuklarını kaybetmektedir. Türkiye ve dünya genelinde trafik kazaları afet ve acil durumlar nedeniyle maalesef binlerce kişi de hayatını kaybetmektedir. Seksen milyon nüfusu olan ülkemizde hastanelere her yıl yaklaşık doksan milyon acil başvurusu yapılıyor. Ülkemizde yılda 3 bin 500 kişi ev kazalarında, 2 bin kişi iş kazalarında, 4 bin kişi trafik kazalarında hayatını kaybediyor. Ölümlerin yüzde 40’ı ise kalp damar hastalılarından kaynaklanmaktadır. Kalp damar hastalıları içerisinde ise ani ölümlere neden olan kalp krizi yer aldığına” dikkat çekti.

Konuşmasının devamında Yavuz, “Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığımızın gerek iş hayatında gerekse sosyal hayatta kadınlarımıza destek olabilmek adına düzenlemiş olduğu eğitimler büyük önem arz etmektedir. Bu gibi eğitimler ise günlük hayatımızda birçok nedenle başımıza gelebilecek kazalar ve ani rahatsızlıklarda neler yapabiliriz ve nasıl müdahalede bulunabiliriz. Bunun için önemli bir eğitim.

Bugün burada gerçekleştirdiğimiz! Genel İlk Yardım Bilgileri Farkındalık Eğitim Programı’ ile bizler en azından günlük hayatımızda yaşayabileceğimiz küçük kazalara müdahale edebilme ve doğabilecek kötü sonuçları engellemek için bu eğitimi önemsiyoruz. Hayatımızın her alanında gerekli olan bu eğitimler ülke genelinde yayılarak devam edecektir. Bu eğitimler ile bizlerin bilgilenmesine katkı sağlayan Genel Merkez Kadın Kolları Sosyal Politikalar Başkanlığımıza ve katılımlarınızdan dolayı siz değerli misafirlerimize çok teşekkür ediyorum" dedi.

Dört saatlik program uygulama eğitimin sonunda kadınlara katılım belgelerinin verilmesi ile sona buldu.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SİYASET
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com