www.mardinnethaber.com
Soylu Mardin’li çocuklarla buluştu
21.10.2017 15:41 Mardin Nethaber

 

"Biz Anadoluyuz Projesi" kapsamında Mardin’den Ankara’ya gelen çocuklarla buluşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Biz istiyoruz ki bu ailenin fertleri birbirlerini, ülkelerini tanısınlar. Çünkü bizim ülkemiz, doğusuyla batısıyla birçok
medeniyete ev sahipliği yapmış, tarihin her döneminden izler taşıyan bir ülkedir" dedi.

Bakan Soylu, İçişleri Bakanlığınca hayata geçirilen "Biz Anadoluyuz Projesi" kapsamında Mardin’den Ankara’ya gelen 200 çocuk ile kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltı sonrası çocuklara hitap eden Bakan Soylu, 'Biz Anadoluyuz Projesi’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde gerçekleştirildiğini anlatarak, projenin 21 ili kapsadığını ifade etti. Çocukların Türkiye’nin doğusunda bulunan illerden diğer bölgelere geziye götürdüklerini kaydeden Bakan Soylu, projenin sonunda 50 bin çocuğun Türkiye’nin değişik yerlerini göreceğini dile getirdi.
"Biz istiyoruz ki bu ailenin fertleri birbirlerini, ülkelerini tanısınlar”
Bir ülkenin aslında bir aile gibi olduğunu vurgulayan Bakan Soylu, "Aynı geçmişten gelen, gelecekte de bir arada yaşamak isteyen insanlardan oluşur. İşte biz istiyoruz ki bu ailenin fertleri birbirlerini, ülkelerini tanısınlar. Çünkü bizim ülkemiz, doğusuyla batısıyla birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, tarihin her döneminden izler taşıyan bir ülkedir. Hatta bunu belki de en iyi, Mardinli kardeşlerimiz anlayacaktır. Mesela Mardin’i düşünün. Artuklulardan izler var, Osmanlı’dan izler var, Süryani Kilisesi var, Ortodoks Kilisesi var. Bakın ne kadar değişik insanlar yaşamış. Hepsinin bıraktığı bir yapı var Mardin’de. İşte bu ülkenin her köşesi böyledir. Bu zenginliğin bütün çocuklarımız tarafından görülmesini istiyoruz. Hem bu zenginliğin bilinmesini hem eğlenmenizi, hem de ülkenin diğer köşelerindeki arkadaşlarınızı tanımanızı, kaynaşmanızı istiyoruz. Kim bilir belki ileride bu gezdiğiniz şehirlere tekrar geleceksiniz. Kiminiz üniversite okumak için geleceksiniz, kiminiz iş kurmak için geleceksiniz. Belki buralarda yaşayacaksınız. İşte biz bu projeyi bunun için yaptık. Kardeşliğimiz kuvvetlensin, birbirimize olan sevgimiz artsın, bu ülkenin güzelliklerini göresiniz diye yaptık. İnşallah da amacımıza ulaşacağımıza inanıyorum" diye konuştu.
"Dünyanın sizin temizliğinize, sizin sevginize ihtiyacı var"
Bakan Soylu, kahvaltı sırasında çocuklarla ileride ne olmak istedikleri yönünde konuştuklarını anlatarak, "Kimi kardeşim doktor, kimi kardeşim öğretmen, kimi kardeşim asker, kimi kardeşim polis, kimi kardeşim de hemşire olmak istediğini söyledi. Biz büyüklerin, siz de büyük olunca sizden küçüklerin bir tek amacı olmalıdır, kendilerinden gelen sonra geleceklerin kendi umutlarıyla, hayalleriyle ve idealleriyle buluşturmaktır. Onun için çok çalışıyoruz. Dünyanın sizin temizliğinize, sizin sevginize ihtiyacı var. Birileri kendi silahlarını satabilmek için hep savaş çıkarmak istiyorlar. Kendi teknolojilerini dünyadaki insanların birbirlerini öldürmeleri üzerinden geliştirmek istiyorlar. Bu bir tek sevgiyle yok edilebilir. Bu Anadolu medeniyeti işte gücünü, kuvvetini bu anlayıştan almıştır" şeklinde konuştu.
Ankara Valisi Ercan Topaca ise Mardin’den gelen çocukları Ankara’da ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Vali Topaca, "Ülkemizin ve milletimizin geleceği yavrularımız olarak sizleri her alanda, her yerde ve her türlü tehlikeye karşı bağrımıza basmak istiyoruz. Bu anlamda çocuklarımızı kaynaştırmak, ülkemizi tanımalarını sağlamak, Türkiye’nin değişik yerlerindeki kültürleri, tarihi eserleri, yapıları, şehirlerimizi görmeleri onların geleceği için de çok önemlidir. Biz Anadoluyuz Projesi tamda bu amaçla Türkiye’nin doğusundaki batıya, batısındakini doğuya, kuzeydekini güneye, güneydekini kuzeye birbirini bir araya getirerek tanışmaları, kaynaşmaları ve ülkemizin geleceği konusunda hep birlikte güzel bir şekilde geleceğe bakmalarını sağlamaya dönük bir projedir. Bu vesileyle bu projenin yapılmasında, hazırlanmasında, düşünülmesinde emeği geçen herkese çocuklarımız adına, ülkemiz adına şükranlarımı sunmak istiyorum" ifadelerini kullandı. 
Çocukları 3 gün boyunca Ankara’da ağırlayacaklarını kaydeden Topaca, "Ankara’nın en önemli tarihi mekanlarını, belki daha önce sadece televizyonlarda gördüğünüz Birinci Meclis başta olmak üzere TBMM, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Hacı Bayram Camii gibi Türkiye’ye simge olmuş bir çok eseri, noktayı, bölgeyi sizlerle gezmek istiyoruz. Buraları gezerken, dolaşırken dikkatle bakmanızı, gerekirse küçük hatıralarınızı da yazmanızı, not almanızı istiyorum. Geri döndüğünüz zaman buraları görmeyen kardeşlerinize, annelerinize, babalarınıza gördüklerinizi anlatırsanız bu güzellikleri daha çok tanımış oluruz. Aynı şekilde biz de sizlerden Mardin ile ilgili bilgileri almak istiyoruz" dedi.

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com