www.mardinnethaber.com
Mardin’de eylem ve etkinlikler izne bağlandı
21.10.2017 15:30 Mardin Nethaber

 

Mardin’de toplantı ve gösteri yürüyüşleri, miting, çadır kurma, stant açma, afiş ve pankart asma gibi eylem ve etkinliklerin kaymakamlıklardan alınacak izinlere bağlandığı duyuruldu. Mardin Valiliğinden yapılan açıklamada, terör örgütlerinin Türkiye’nin birlik ve bütünlüğüne kasteden eylemlerini çok farklı yol ve yöntemlere başvurarak sürdüğü belirtildi.

 

Bir yandan yollara el yapımı patlayıcı döşeyerek güvenlik güçlerine ve masum vatandaşlara silahlı saldırıda bulunmak gibi terörist yöntemlerin kullanıldığının kaydedildiği açıklamada, diğer yandan anayasa ve yasalarla güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşleri gibi temel hak ve özgürlüklerin terör örgütlerince istismar edildiği bildirildi. Elde edilen istihbari bilgilerde, yapılacak etkinliklere ve toplantılara katılacak kişilere karşı terör örgütlerinin çeşitli saldırı ve benzeri provokatif eylemlerde bulunabileceğinin değerlendirildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Yine barışçıl etkinliklerin terör örgütleri tarafından istismar edilerek örgütlerin propagandasına dönüştürülebileceği ve yine benzer etkinliklerin karşıt görüşlü gruplar arasında istenmeyen olaylara neden olabileceği değerlendirilmektedir. Bu nedenle yukarıdaki gerekçeler ve ilgili kanun maddelerinin verdiği yetkilere dayanarak, milli güvenlik, kamu düzeni ve kamu güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması amacıyla, ilimiz genelinde devlet kurum ve kuruluşlarının yapacağı resmi programlar ve etkinlikler hariç, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında yapılacak olan her türlü yürüyüş, basın açıklaması, kapalı ve açık yer toplantısı, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, afiş, pankart asma ve bildiri dağıtma ve benzeri tüm etkinlikler ile 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanununun Ek-1 Maddesi kapsamında açık alanda düzenlenecek olan oyun, temsil, çeşitli şekillerdeki gösterilerin bugünden 16 Ocak 2018’e kadar kaymakam-lıklardan alınacak izne bağlanmıştır” denildi. 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Güncel
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com