www.mardinnethaber.com
Azzam, azim ile çalışıyor
19.10.2017 14:38 Mardin Nethaber

 

Yaklaşık dört yıl önce Suriye'den kaçarak ailesiyle birlikte Türkiye' ye sığınan Azzam, küçük yaşına rağmen ailesine katkıda bulunmak amacıyla okul sonrası artan zamanını çalışarak geçiriyor. 

Küçük yaşına rağmen ismi gibi azimli olan Azzam, baskülün başında bir yandan müş-teri beklerken bir yandan da okulda verilen ödevle-rini yapmaya çalışıyor

Azzam İmhemmet, kendisiyle birlikte 2 kız ve 2 erkek kardeşi daha olduğunu belirterek, okul sonrası kalan boş zamanını aile ekonomisine katkı-da bulunmak amacıyla tartı baskülünü alarak her zaman belirlediği yere gelerek işe koyuluyor.

Suriye'den gelen kimi çocuklar ailelerinin maddi imkânsızlıklarından dolayı okulu tamamen bırakıp çalışma hayatına atılıyor, kimisi ise hem çalışıyor, hem okuyor. Azzam'da okuyup çalışanlardan biri olarak her gün okul çıkışında evde zaruri ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra tartı baskülünü koltuğunun altına alarak vali ozan caddesi üzerinde belirle-diği noktaya gelerek, küçük yaşına rağmen hem gelen müşterilerinin kilolarını tartıyor, hem de okulda kendisine verilen ödevlerini yapıyor.

“HEM OKUYOR HEM ÇALIŞIYORUM”

Günde ortalama 15-20 lira kazandığını anlatan Azzam, “Aileme yük olmamak için kendi eğitim masraflarımı çıkarmak için çalışıyorum. Hem okuyor hem de çalışıyorum. Babam da seyyar tezgâh üzerinde mısır satıyor. Babamın kazandığı bize yetmediği için bende ba-bama yardımcı oluyorum. Aileme katkıda bulunmak ve okul harçlığımı kazanmak için böyle bir işe giriştim. Hem okul hem iş bana zor geliyor. Yoruluyorum ama ne yapalım şimdiden hayatın gerçekleriyle yüzleşiyorum. Belki de bu benim için bir hayat tecrübesi olur” ifadelerini kullandı. 

Yedi nüfuslu ailenin oğlu olan Azzam, “Okulu ve okumayı çok seviyorum. Bana verilen ödevleri mutlaka yapmaya çalışıyorum. Ailemin geleceği için yüksek derece ile karne almak istiyorum. Çünkü büyüyünce öğretmen olmak istiyorum” dedi.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Güncel
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com