www.mardinnethaber.com
Yerel Gazete Çalışanlarına Eğitim Verilecek
16.10.2017 15:47 Mardin Nethaber

 

 

Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından ‘Yerel Yazılı Basında Mizanpaj ve Haber Dilinin İyileştirilmesi Eğitimi’ programı düzenlenecek.

Mardin’de yerelde faaliyet gösteren gazete çalışanlarına Basın İlan Kurumu tarafından Dicle Kalkınma Ajansı’na sunulan ve başarılı bulunan “Yerel Yazılı Basında Mizanpaj ve Haber Dilinin İyileştirilmesi Eğitimi” adlı proje için Dicle Kalkınma Ajansında imza töreni düzenledi.

Düzenlenecek olan ‘Yerel Yazılı Basında Mizanpaj ve Haber Dilinin İyileştirilmesi Eğitimi’ programı imza protokolü, Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ile Basın İlan Kurumu Mardin Şube Müdürü Adnan Günbegi tarafından atıldı.

2017 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında Mardin’de faaliyet gösteren 13 yerel gazetenin alt yapılarının güçlendirilmesi ve niteliklerinin artırılması amacıyla düzenlenecek olan ‘Yerel Yazılı Basında Mizanpaj ve Haber Dilinin İyileştirilmesi Eğitimi’ önemli ve yerinde bir proje olduğu ifade edildi.

Bu kapsamda İki gün sürecek olan eğitim programında Mardin merkez Artuklu ilçesi dâhil diğer ilçelerde yerelde faaliyet gösteren 13 gazete işletmesinde çalışan toplam 26 gazete çalışanına ‘Yerel Yazılı Basında Mizanpaj ve Haber Dilinin İyileştirilmesi Eğitimi’ verilecek.

Günde 8, toplam da 16 saat eğitim alacak olan gazete çalışanları kısa vadede kendi alanlarını ilgilendiren yerel basında haber dilinin iyileştirilmesi, basının dijital ortamda da güçlü olması, nitelikli haber yazma ve değerlendirme, kaliteli hizmet etme istek ve arzusunun uyandırılması, okur sayısının artırılması, sosyal medyada yer alma, yerel basının dijital gazeteciliğe geçişine zemin hazırlama gibi önemli bililerle donatılacak.

‘Yerel Yazılı Basında Mizanpaj ve Haber Dilinin İyileştirilmesi Eğitimi’ konulu Programda 1. gün Gazeteciliğin tarihçesi, Haber Toplama ve Yazma Teknikleri, Mizanpaj ve Tasarım Teknikleri, Medyada Dil Kullanımı, Röportaj Teknikleri, Gazetecilikte sayfa tasarımı,  Haber Analizi, Medya Okuryazarlığı alanında eğitim programı hazırlanırken, 2.Günün müfredatında ise Yerel Gazetecilik, Grafik Tasarımın Temelleri ve Basın Yayın Teknikleri hakkında detaylı bilgiler verilecek.

İki günlük programın sonunda ‘Yerel Yazılı Basında Mizanpaj ve Haber Dilinin İyileştirilmesi Eğitimi’ programına katılan yerel gazete çalışanlarına eğitim sertifikası verilecek. 

 

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
EĞİTİM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com