www.mardinnethaber.com
Mardin Büyükşehir Belediyesinden 'Harire Şenliği'
12.10.2017 15:32 Mardin Nethaber

 

 

 

Mardin Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından ‘Harire Şenliği’ etkinliği düzenlenecektir.

Mardin’de yüzyıllardan beridir süregelen harire (Bulamaç) kültürünü tanıtmak amacıyla Mardin Büyükşehir Belediyesi i Kültür Turizm ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, bu yüzyıllık kültürün devamını sağlamak için ilk defa ‘Harire Şenliği’ düzenleneceği ifade edildi.

14 Ekim Cumartesi günü saat 13.00’da Cumhuriyet Meydanında düzenlenecek olan Harire Şenliğine tüm Mardin halkı davetlidir.

Mazruna cinsi olarak bilinen Mardin üzümü yoğun olarak yetiştirildiği Zınnar Bağlarında Eylül ayından itibaren başlayan bağ bozumu ile birlikte hasat devam eder. Eylül ve Ekim aylarında da hasat yoğun bir şekilde devam eder. Yağışlar başlayıp havalar soğumazsa hasat Kasım ayına kadar yoğun olmazsa da devam eder. Mazruna üzümünün bir özelliği de çok ince kabuklu olduğu için soğuk havalara ve yağmura karşı hassa olan bir üzüm cinsidir.

MAZRUNA ÜZÜMÜNÜN HARİRE İLE BULUŞMASI

Mardin’e özgü üzüm ve undan yapılan yöresel ’Harire’ tatlısının yapılışını gelince; “Özellikle suyu bol ve kabuğu ince olan mazruna üzümü çeşitli şekillerde ezilerek suyu (şirası) çıkarılır. Bu işlem bittikten sonra üzüm suyu büyük kazanlara boşaltılarak kısık ateşte ısıtılır. Daha sonra killi toprakla mayalanıyor. Oluşan karışımdan üzüm suyunun topraktan temizlenmesi için süzgeçten geçirilir.  Süzülen üzüm suyunun bir kısmı ısıtılırken bir kısmı da soğuk bırakılarak içine un dökülüp karıştırılıyor. Arıtıldıktan sonrada şıranın üzerine dökülüyor ve karıştırılıyor. Bu karışım uzun süre karıştırıldıktan sonra harire kıvamını alıyor. Oluşan harireden pestil yapılacaksa harireyi bezlerin üzerine sererek güneşte kurumaya bırakılır. Cevizli sucuk yapılacaksa ince ipe geçirilen cevizleri kazanda bulunan harirenin içine batırıp kurumaya bırakılır. Ayrıca pekmez yapılacaksa üzüm suyuna un katmadan ateşte uzun süre kaynatılarak pekmez şeklini alıncaya kadar bu işlem devan eder.”

Mardin Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından yapılacak olan ‘Harire Şenliği’ harirenin tanıtımı için büyük katkısı olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Güncel
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com