www.mardinnethaber.com
MESOB İl Başkanlığında Koltuk Değişimi
06.10.2017 17:36 Mardin Nethaber

 

Mardin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğinde Doğan Gazan'dan boşalan başkanlık koltuğuna İsa Tunç getirildi.

Mardin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanlığına seçilen İsa Tunç, yeni yönetimi ile esnaf arasında hiçbir ayırım yapmaksızın, ilkeli bir şekilde her zaman esnafın yanında olacağını söyledi. 

Yaklaşık 15 yıldır Kızıltepe Marangozlar ve Mobilyacılar Oda Başkanlığını yürüten İsa Tunç, bölgenin hassasiyetini göz önünde bulundurarak, ilimizde görev yapan ve memleketin ekonomisine katkıda bulunan esnafımızın sorunlarına makul bir şekilde eğileceklerini belirtti.
Bölgemizde daha önce yaşanan olaylardan esnafımız olumsuz yönde etkilendiğini anlatan Tunç “Yaşam zincirinin bir halkası zarar gördüğü zaman tüm halkalarda sıkıntılar, tahribatlar oluşur. Bu sıkıntılardan dolayı bölgemiz ciddi bir şekilde göç aldı. Göçler ise, esnafımıza ciddi zararlar verdi. Ülkemiz bir hukuk devletidir. Burada tüm sorunlar hukuk yoluyla çözülür. Bunun dışında kalanlar, hem kendilerine hem de çevrelerine zarar verir” ifadelerini kullandı.
Bu süreçte esnafın aldığı kredileri zamanında ödemede zorluk çektiğini belirten Tunç, “Birçok esnafımız işyerini ya da gayrimenkulünü satarak krediler-ini ödemek zorunda kaldı. Birçoğu da tefecilerin eline düştü. Daha önce birliğimize 46 bin esnaf kaydı varken, bugün ise 11 bin esnaf kaydımız mevcuttur. 35 bin esnaf ya göç etti ya da iş yerini kapatarak, başka yerlere göç etmek zorunda kaldı” açıklamasında bulundu.

Kuzey Irak´ta yapılan referandumu değerlendiren Tunç, “Referandum-dan dolayı Habur Sınır kapısının kapatılmaması gerektiğine dikkat çeken Tunç, “Habur sınır kapısı, bölgenin can damarıdır. Habur bölgenin nefesidir. Mardin Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği olarak bunu kesinlikle benimsemiyoruz. Habur sınır kapısı sayesinde ilimizden yapılan ihracat bir milyar doları bulduğunu” söyledi.
Tunç, son zamanlarda bölgede güzel bir ivme yakalandığına dikkat çekerek, Bölgenin terörden arındırıldığını, bu nedenle burada huzur ve güven ortamının tesis edildiğini, buda bölge turizmine ve ilimize olumlu yönde yansıdığını kaydetti.
Mardin Kalesinin turizme açılması şehrin ekonomisini canlandıracağını söyleyen Tunç, “Bunun yanında odalar birliği olarak bize yeni görevler düşüyor. Esnafımızın iyi satış yapabilmesi için üniversite ile ortak projeler hazırlayarak, esnafımıza yabancı dil öğrenme fırsatı kazandırmalıyız. Turistin İlimize katma değer bırakmasını istiyorsak, bu projeyi mutlaka hayata geçirmeliyiz. Bunun yanında esnafımızı diksiyon konusunda eğitmeliyiz. Bu gibi projelerin esnafımıza ve ilimize büyük getirisi olacağına inanıyorum” dedi.
GAP kanallarının bir an önce bitirilmesini isteyen Tunç, “Yukarı Mezopo-tamya topraklarında sulu tarım yapılmasının zorunlu bir hal aldı. GAP suyu Mezopotamya toprakları ile buluşmalı. Mezopotamya toprakları bölgeyi besleyecek durumdadır. Şayet GAP kanalları biterse, bölgeden giden tarım işçilerinin kaza haberleri de son bulacak. Bununla birlikte bölge ekonomisi rahatla-yacak, buraya huzur hâkim olacağını” söyledi.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com