www.mardinnethaber.com
Masalcılar Mardin'de buluştu
04.10.2017 18:45 Mardin Nethaber

 

Mardin Müze Müdürlüğünce, Hakikat Kapısı teması ile bu yıl ikincisini düzenlenen “Mardin Masalcılar Buluşması” açılış programı yapıldı.

Atatürk Kültür Merkezinde (AKM) yapılan açılış programı görkemli bir şekilde gerçekleşti. 3-8 Ekim 2017 tarihleri arasında yapılacak olan “Mardin Masalcılar Buluşması” Mardin’de bulunan tarihi mekânlarda, okullarda ve kentin sosyal alanlarında masallar anlatacaklar.

Programın açılışında bir konuşma yapan Mardin Müzesi Müdürü Nihat Erdoğan, Mardin’de mevcut somut olmayan kültürel miraslarımız arasında yer alan masallar ve geleneksel masal anlatıcılığının yaşatılması amacıyla yapılan bu büyük buluşma ilimize büyük bir değer katacağına inanıyorum dedi.

 Erdoğan, “Büyüklere ve çocuklara yönelik masallardan oluşan iki ayrı programlar yapılacak. Program kapsamında yapılacak olan çok sayıda atölye, sergi, müzik dinletisi ve söyleşinin yanı sıra masal çemberleri etrafında sadece masalların konuşulacağı büyülü günler ve saatler yaşanacak. Masallara inanan, zamanla bildiği masalları unutan, masal dinlemeyi seven ya da özleyen büyükler ve çocukların, masalcıların getirdiği kahramanları birlikte tanıma fırsatı bulacaktır.

Konuşmasının devamında Erdoğan, “Anadolu ve Mezopotamya’nın birbirinden güzel masalların anlatılacağı buluşmada, kayıp masallar da gün yüzüne çıkarılacak. Bin bir zahmetle ve emekle icra edilip özel çabalarla sürdürülen Cam Altı Sanatı ve bakıra incelikle işlenen Şahmeranların tılsımında merakla beklenen Mardin Masalcılar Buluşmasının Hakikat Kapısı, Kaf Dağının ardındaki diyarlara yolculuk yapmak ve masalların sırrına varmak isteyen herkese açık olacaktır” ifadelerini kullandı.

Salonu dolduran davetliler Türkçe, Kürtçe, Arapça, İngilizce, Ermenice, Kazakça, Süryanice, Zazaca ve Lazca söylenen ezgiler, masallar ve türküler eşliğinde doyasıya eğlendi.

 

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com