www.mardinnethaber.com
Çiçek, gençlerle bir araya gelerek sohbet etti.
30.09.2017 18:04 Mardin Nethaber

 

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Mardin İl Başkanlığı tarafından düzenlenen “Gençlik ve İslam” konulu sohbete Mardin İl Müftüsü İsmail Çiçek konuşmacı olarak katıldı.

TÜGVA kitap cafe’de gerçekleşen sohbet programına çok sayıda genç davetli katıldı. İl Müftüsü İsmail Çiçek, burada yaptığı konuşmada; Yalan ve yalancılık her türlü kötülüğün başıdır. Yalancılığı âdet edinenler, Allah katında kezzâb olarak yazılacaklarını söyledi.

Ayet ve hadislerle yalanı, haramı ve helalı anlatan Çiçek, bunların dışında yeri geldikçe birçok önemli konuya da değindi. Konuları büyük bir dikkatle dinleyen katılımcılara Peygamber efendimiz (s.a.v) ara sıra latife yaptığını belirterek, katılımcıların sıkılmaması açısından kendisi de bazen dinleyicilerle şakalaşması dikkatlerden kaçmadı.

Sohbetinde helal ve haram konularına da değinen Çiçek, “Helâl ve haram şuuru, şüphelilere karşı gösterilecek dikkatli tavırlarla canlı tutulabilir. Özellikle haram sınırlarının hızla yok edildiği günümüzde bu konu daha bir nezâket ve ehemmiyet kazanmıştır. Şüphelileri terk etmek, Müslümanı günah işlemiş olma ihtimalinin, endişesinden kurtaracaktır. Şüphelilerden uzak durup helâl olanlara yönelmek gerekir. Şüphe veren ile vermeyeni tayin işinde ölçü, Müslümanın gönlüdür. Çünkü kalp, doğrudan tatmin, yalandan tedirgin olur. Harama düşmekten korunmak böylece sağlanmış olur. İnsan içine sinmeyen veya içinin ısınmadığı konulardan uzak kalmalıdır” dedi.

Müslümana özünde, sözünde ve işinde dürüst olması gerektiğinin altını çizen Çiçek, “Müslümanları, imanlarında, verdikleri sözlerinde ve dinlerinde, gerek niyet, gerek söz, gerekse davranış bakımından dürüst kimselerle birlikte olmaya çağırmaktadır. Sıdk, sözde ve özde doğruluk demektir. Doğrularla beraber olmak, netice itibariyle doğruya destek vermek demektir. Dürüstlük özellikle önceden temenni edilen şeylerin bedeline katlanmakla ispat edilebilir. Faydasını da ancak bu bedeli ödemeye hazır olanlar görür” şeklinde konuştu.

Gençliğin önemine de vurgu yapan Çiçek, “Gençliğin toplumun en temel dinamiğidir. Toplumumuzun geleceğini emanet edeceğimiz gençlerimizin manevi olarak sağlıklı yetişmeleri çok önemli. Bunun için gençliğimizin manevi sağlığının yanında maddi sağlığının da iyi olması gerekli olduğunu” söyledi.

 Programın sonunda İl Müftüsü İsmail Çiçek, sohbet programına katılan gençlerle hatıra fotoğrafı çekti.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com