www.mardinnethaber.com
Vatandaş’tan Belediyeye Çağrı
29.09.2017 16:54 Mardin Nethaber

 

 

Mardin’in Artuklu İlçesinde devam eden doğalgaz çalışmaları vatandaşlar için çileye dönüştü.

Mardin Merkez Artuklu ilçesinde yapılan doğalgaz kazı çalışmaları, bir yandan vatandaşın sağlığını tehdit ederken, diğer yandan da hayatı olumsuz yönde etkiliyor.

Günlerdir yapılan kazı çalışmaları, merkez Artuklu ilçesinde ikamet eden esnafı ve vatandaşları çileden çıkardı. Doğalgaz boruları zemine yerleştirildikten sonra üzerleri toprakla kapatılarak o vaziyette bırakılması yoldan geçen araçların çıkardığı toz tabakası vatandaşları evlerinde oturamaz hale getirdi. Vatandaşlar toz toprak içinde kalan yolların biran önce asfaltlanıp bitirilmesini istiyor.

VATANDAŞ’TAN BELEDİYEYE ÇAĞRI

Vatandaşlar, “Gün boyu gelip geçen araçların oluşturduğu toz tabakası Yenişehir semtini yaşanıl-maz bir hale getirdi. Her araba geçtiğinde adeta bir toz kütlesi kalkarken, etrafta bulunan ev ve işyerleri toz istilasına uğruyor. Hiç kimse penceresini açamıyor. Bu tozu önlemek için hiçbir çalışma yapılmıyor. Bizleri bu toza mahkûm ediyorlar. Defalarca yetkilileri aradığımız halde hiç kimseden somut bir cevap alamıyoruz” şeklinde şikâyetlerini dile getirdiler.
Kronik hastalığa duçar olan vatandaşlar ise, bu tozun kendilerine bir eziyet olduğunu belirterek, “Yaşlılarımız ve çocuklarımız da bundan nasibini almış durumda. Artık dışarı çıkamaz hale geldik, sağlımız tehdit altında. Başka yerlere baktığımızda kazılan yollar hemen asfaltlanıyor. Burada neden asfaltlanmıyor. Mardin'in en işlek caddelerinden biri olan vali Mustafa Yaman Caddesi bile hala toz toprak içinde. Bu çile daha ne kadar sürecek. Yetkililerin biran önce bu soruna çözüm getirmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

ESNAFTA DURUMDAN MUZDARİP

Esnaflarda, manavından, kuaförüne, bakkalına, kıraathanesine herkes yol çalışmasından nasibini almış.
Semt esnafı Yenişehir genelinde başlatılan doğalgaz kazı çalışmaları nedeniyle mağdur olduklarını belirterek, “Sonuçta dükkânlarımızda gıda satıyoruz. Bu ürünleri saat başı temizlediğimiz halde raflarda oluşan toz tabakasından kurtulamıyoruz. Kimi ürünleri tezgâh üstünde satıyoruz. Cadde hafriyatından dolayı oluşan tozlar bu satışlarımızı da engelliyor. Hal böyle olunca günlük satışlarımız da olumsuz yönde etkiliyor. Günlerdir süren çalışmaların bir an önce bitirilmesini istiyoruz” açıklamasını yaptılar.

ŞEHRİN GÖBEĞİNDE MOLOZ YIĞINI

Öte yandan Abdulkadir Tutaşı İlkokulu yanında bulunan boş arsaya kaçak bir şekilde dökülen moloz, hafriyat ve istenmeyen atıklar çevre kirliliği yanısıra öğrenci ve vatandaşın sağlığını tehdit ediyor, ayrıca bu boş arsada mevcut bulunan ve Mardin'in turizmine katma değeri olan tarihi kesme taş ocakları olan mağaralar da gelişi güzel boşaltılan bu molozlardan nasibini alıyor. 

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com