www.mardinnethaber.com
MAܒde Sempozyum Hazırlıkları Tamamlandı
28.09.2017 14:54 Mardin Nethaber

 

 

Mardin Artuklu Üniversitesi’nin (MAÜ) 6-7 Ekim tarihlerinde 'Kudüs ve Mescid-i Aksa' temasını konu alan, geniş kapsamlı uluslararası akademik sempozyuma ev sahipliği yapacağı belirtildi. Katılımın çok yoğun olacağı beklenen ve iki gün sürecek uluslararası sempozyuma basın, akademi ve bilim dünyasından birçok etkin isim katılacağı bildirildi.

Başkanlığını Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça’nın yapacağı Uluslararası Kudüs ve Mescid-i Aksa Sempozyumu'nda; katılımcıların 'Kudüs ve İslam Medeniyetinde Çok Kültürlülüğün İnşası', 'Vadedilmiş Topraklar, Seçilmiş Irk, Tarihi Haklar ve Kudüs', 'Uluslararası İlişkilerde Denge ve Kudüs', 'Kur’an-ı Kerim’de Mescid-i Aksa', 'Ashab ve Beytülmakdis' gibi ana başlıklar altında Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın tarihten günümüze kadar, bütün yönleriyle ele alınacağı ve konuların kapsamlı bir şekilde masaya yatıracağı bildirildi. Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Kudüs eski Müftüsü ve Mescid-i Aksa Hatibi Şeyh İkrime Sabri, Başbakan Başmüşaviri Prof. Dr. Bekir Karlığa gibi akademi, siyaset ve bilim dünyasında tanınmış isimlerin de yer alacağı uluslararası sempozyumda otuzdan fazla ilim adamı ve akademisyenin tebliğ sunacağı öğrenildi. Kudüs’ün insanlığın ve İslam ümmetinin kanayan yarası olduğuna değinen Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, tarih bağlamında düşünüldüğünde dünyanın en ilginç ve her üç din için kutsal olduğu ifade edilen bir şehir olduğunu söyledi. Haçlıların Kudüs’ü ele geçirdiğinde, şehirde yaşayan 70 bin civarında insanı katlettiği bilgisini aktaran Ağırakça, “İslâm’ın mübarek ve kutsal mekanlarının üçüncüsü ve ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’yı yüreğinde taşıyan şehir, kırk yıldır Yahudi işgali altında. Esir, boynu bükük, her gün şehitler veren, bağrında milyonlarca mağdur ve mazlum barındıran Filistin’in başkenti Kudüs İslam dünyasının kanayan yarasının sürekli kan damlatan kalbidir” dedi. 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
EĞİTİM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com