www.mardinnethaber.com
Elçin, 12. Etap Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımları Anlattı
28.09.2017 14:25 Mardin Nethaber

 

 

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) tarafından düzenlenen geleneksel ‘Dost Meclisi’ toplantısının bu ayki konuğu Gıda Tarım ve Hayvancılık Mardin İl Müdürü Ali Elçin oldu.

 

MÜSİAD Mardin Şubesi toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya; Ak Parti Mardin İl Başkanı Mehmet Ali Dündar, Mardin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Elçin, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Mardin Şube Başkanı Nurettin Kasap, Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) temsilcileri ve MÜSİAD Yönetim Kuru Üyeleri katıldı.

Programın açılışında konuşan MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Nurettin Kasap, Gıda Tarım ve Hayvancılık Mardin il Müdürü Ali Elçin beyefendinin bizleri kırmayıp bu davetimize icabet ettiği için kendilerine huzurlarınızda teşekkür ediyorum dedi.

Kasap konuşmasının devamında Arakanlı Müslümanlara yapılan zulme de değinerek, “ Müslüman kardeşlerimize yapılan zulüm ve katliamı kınıyoruz. MÜSİAD olarak yardım çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İki hafta içerisinde hedeflenen 99 su kuyusu sayısına ulaşıldı. Bizde Mardin olarak 3 kuyu taahhüdünde bulunduklarını” söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Mardin il Müdürü Ali Elçin ise Mardin Tarımı hakkında detaylı bir sunum yaparak, Kırsal Kalkınma Yatırımla-rının Desteklenmesi Programı olan 12. Etap Tarıma dayalı ekonomik yatırımların desteklenmesi programı hakkında detaylı bir sunum yaptı.
Önümüzdeki süreç zarfında yapılması düşünülen projelerde yer verileceğini söyleyen Elçin, “12. Etap programı kapsamında bu güne kadar 296 projenin toplam bedeli 2 yüz 8 milyon TL olup, bunun 104 milyon TL’si hibe olarak verilmiştir. Ayrıca 2016 yılında gerçekleşen 11. Etap programı kapsamında 29 yatırımcı ile hibe sözleşmesi imzalanıp, satın alma işlemi devam etmektedir. Yatırımların tamamlanması halinde iştirakçilerimize 21 milyon TL hibe yapılacaktır” dedi.

GAP sulama projesine de değinen Elçin, “GAP suyunun ilimize ulaşması halinde tarımsal üretim alanında hayati önem taşımaktadır. Kamulaştırma çalışmaları ve ödenek artırılırsa süreç hızlanacaktır. Toplulaştırma faaliyetlerinin çiftçi bilgilendirme toplantıları yapılarak, toplulaştırma sonucunda tarımsal olarak çiftçinin ekonomik gelirine yapılacak olan katkıların önemi anlatılması gerektiğini” söyledi.

Yıllardır DEDAŞ ile çiftçinin arasında süren elektrik sorununa çözüm getirilmesi gerektiğini anlatan Elçin, “İlimizde elektrik problemi yetkili şirket (DEDAŞ) ile Bakanlık düzeyinde yetkililer çiftçilerimizle bir araya gelerek, var olan elektrik kesintilerine ortak bir çözüm bulunabilir. İlimizde özellikle ova kesiminde ekilen ürünlerin suya en çok ihtiyaç duyulan dönemlerde elektrik kesintilerin olması ürünün verim ve rekolte değerlerinde ciddi sorunlara neden olmaktadır. Bu sorunun çözümü yetkili şirket (DEDAŞ) ile Bakanlık düzeyinde yeni bir destekleme modeli ile çözüme kavuşturulabilir” açıklamasında bulundu.
Tarımsal arazi dağılımı, Tarla ürünlerine ait TÜİK verileri, Tarım arazilerin sulama durumu, 2015-17 Hayvan varlığı, Hayvansal ürünleri üretimi, Gıda verileri ve Bireysel destekleme programları hakkında açıklamalarda bulunan Elçin, “2017 yılında yaş meyve-sebzede 78 bin 3 yüz 46 ton ürün ihraç edilirken, gıda ve yem ürünlerinde ise 36 bin 3 yüz 49 ton ihracat yapıldığına dikkat çekti.

Programın sonunda MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Nurettin Kasap, Gıda Tarım ve Hayvancılık Mardin İl Müdürü Ali Elçin’e plaket takdim etti.

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
EKONOMİ
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com