www.mardinnethaber.com
Kızıltepe’de okulun bahçesini meyve bahçesine dönüştürdüler
25.09.2017 14:27 Mardin Nethaber

 

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde bir okulun bahçesi, öğretmenler ve öğrenciler tarafından meyve ve sebze bahçesine dönüştürüldü. Bahçede, 40 çeşit meyve ve sebze yetiştiriliyor.

Kızıltepe ilçesi merkezine 3 kilometre mesafede bulunan Yoldere Köyü İlkokulunun bahçesi, öğretmenler ve öğrenciler tarafından meyve ve sebze bahçesine dönüştürüldü. Çocuklara okulu sevdirme ve çevre bilincini oluşturmak amacıyla yapılan çalışma çerçevesinde öğretmenler ve öğrenciler, birlikte ektikleri meyve ve sebzeleri birlikte toplayıp tüketiyor. Bahçede 40 çeşit meyve ve sebze yetiştiriliyor.

Okul Müdürü Nimet Aydoğan, köye 2015 yılında atandığını belirterek, “Okulumuz ilçedeki diğer okullar gibi normal standartlardaydı. Yazın öğretmen köy okulunun anahtarını muhtara teslim ederdi. Ama Kızıltepe'de 4-5 okulda pilot bir uygulama yani müstakil müdürlük oldu. Müstakil müdürlük olduğu için biz yaz ve kış buradayız. Okulun çehresi o zaman bizim istediğimiz şekilde değildi. Eğitim öğretim sağlıklı yürütülemiyordu. Biz köylümüz ve arkadaşlarımızla iletişime geçerek, onlarla diyalog kurarak okulumuzun çehresini değiştirdik. Önce fiziki şartlarını iyileştirdik.

Fiziki şartları iyileştirildikten sonra eğitim ve öğretimimiz daha iyi bir seviyeye geldi. Ondan sonra çocukların okulla bağ kurması için yeşile önem verdik. Doğa bilincini kazandırmak için de ağaç ekmeye başladık. Bakımı, sulaması ve diğer işlemleri için her öğrencimize bir ağaç zimmetledik. Bu ağaçlara öğrencilerimiz isim koydular ve onları sevmeye başladılar. Şuanda çok güzel domateslerimiz, patlıcanlarımız, biberlerimiz oldu. 40 çeşide yakın meyve ağacımız var. Çocuklarımız ile beraber ekip biçiyoruz ve beraber yiyoruz” dedi. Okul öğretmenlerinden Servet Zengin, okulun sadece dört duvar arasında eğitim görülen bir yer olmadığını belirterek, amaçlarının çocukların gelişimine katkıda bulunmak olduğunu ifade etti. 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Önemli Linkler
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com