www.mardinnethaber.com
Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Semineri Merdin’de Başladı
25.09.2017 13:58 Mardin Nethaber

 

 

 

 

Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı paydaşlığında kadın mültecilerin toplumsal cinsiyet eşitliği bakış açısıyla güçlendirilmesi ve toplumsak kaynaşmanın artırılması kapsamında proje geliştirildi.

Bu bağlamda Merdin’de yerelde kadına yönelik şiddetin önlenmesi, komiteler veya mekanizmalar oluşturulma ve mevcut durumu sorunlar tartışılacağı iş birlikleri geliştirme eğitim ve atölye çalışmalarına başlandı.

25-26 Eylül 2017 tarihler arasında gerçekleşecek olan “Artuklu’nun Kadın Mültecileri: Kadın Mültecilerin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bakış Açısıyla Güçlenmesi ve Toplumsal Kaynaşma” projesi Mardin’de büyük ilgi gördü.

Mardin Ortak Kadın İşbirliği Derneği Başkanı Hülya Çelebioğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada,  Mardin’de toplumsal cinsiyet eşitliği ekseninde barış ve huzur ortamının geliştirilmesine ve barış kültürünün yayılmasına katkıda bulunmak amacında olduklarını söyledi.

Çelebioğlu; “Mardin’de yürütülen ve 24 ay içinde tamamlanan projemiz, birbiriyle bağlantılı ve iç içe geçen 15 faaliyetten oluşmaktadır. Proje kapsamında 4 bin 3 yüz 70 kişiye eğitim ve etkinlikler yoluyla ulaşılacaktır. Ayrıca Kadın Danışma Merkezimizden sunulacak psikolojik, hukuki ve sosyal desteklerle en az 5 bin kadına daha ulaşılacağını” ifade etti.

Mardin Ortak Kadın İşbirliği Derneğinin yürüttüğü ve Mardin İl göç İdaresinin iştirakçi olduğu proje hakkında detaylı açıklamalarda bunan Çelebioğlu; “Mardin’de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları temsilcilerine, mülteci kadınlara, kanaat önderlerine, kamu, yerel yönetim, baro, üniversite temsilcilerine, ev toplantılarıyla kadınlara, erkeklere, ÇATOM, ADEM kadınlarına cinsiyet eşitliği temelinde mülteci hakları konusunda duyarlılık ve farkındalık kazandırmak amacıyla eğitimler, kurslar, faaliyetler ve etkinlikler düzenleyeceklerine” dikkat çekti.

Proje süresince Mardin Ortak Kadın İşbirliği Derneği, Kadın Danışma Merkez’inden kadınlara psikolojik, hukuki ve sosyal destekler verecektir.

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
EĞİTİM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com