www.mardinnethaber.com
MARDİN’DE ‘DERİ PRİCK TESTİ’ TEDAVİSİ BAŞLADI
14.09.2017 17:18 Mardin Nethaber

 

Mardin Devlet hastanesinde sağlık alanında yaşanan gelişmeler vatandaşları mutlu ediyor.

Son zamanlarda vatandaşlar arasında sık görülen çeşitli alerjik hastalıkların çoğalması nedeniyle oluşan talep üzerine Mardin Devlet Hastanesi yönetimi harekete geçerek bu ihtiyacı gidermek üzere “Deri Prick testi” uygulamasını getirterek, uygulamaya başladı.

Mardin Devlet Hastanesinde bir buçuk aydan beridir göğüs hastalıkları polikliniklerinde uygulanan solunum yolu ile gıda alerjileri testi vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılandı. Bugüne kadar ilimizde buna benzer testler olmadığından hastalar çevre illerde bulunan hastanelerde tedavi görüyordu.

Testin uygulanması basit olmakla beraber, testin sonucu da kısa sürede alınıyor. Test hastaya uygulandıktan sonra hasta takriben 10-15 dakika bekletilir. Elde edilen değerler bir rapor halinde ilgili doktora gösterilerek değerlendirilir. Bu değerlendirmenin ardından doktor, hastaya belirli bir ilaç tedavisi uygular.

Bugüne kadar tespit edilen testlerden bazıları şunlardır; solunum yolu alerjileri (alerjik nezle ve astım), Gıda alerjileri, Arı alerjileri, İlaç alerjileri (bazılarında), Deri alerjileri, Egzama alerjileridir.

Hastaneye alerji testi yapmaya gelen Ayşe güzel, “Hastanemize alerji testi tedavisi yapıldığını duyar duymaz, hemen hastaneye geldim. Meğerse bu testin bir çok dalları varmış. Bunlardan sadece ikisinin geldiğini öğrendim. Benim ilaçlara karşı alerjim var. Bu testin olmaması beni çok üzdü. Çünkü Diyarbakır’a gitmek zorunda kalacağım. Bir hasta olarak Diyarbakır yolundan kurtulmak istiyorum. İnanıyorum ki benim gibi binlerce hasta var. Tek temennim diğer alerji tersleri de bir an önce hastanemize getirilir, bizde bu çileden kurtulmuş oluruz” dedi.

  

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com