www.mardinnethaber.com
Sahipsiz sokak köpeği ayağından vuruldu
09.09.2017 16:46 Mardin Nethaber

 

 

Mardin Merkez Artuklu ilçesi Nur Mahallesinde sahipsiz sokak köpeği kimliği belirsiz bir kişi tarafından vurularak ayağından yaralandı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezinde tedavi altına alınan hayvanın yapılan ilk müdahalesinde ayağında saçma tespit edildi. Sahipsiz köpek Rehabilitasyon merkezinde tedavisi sürüyor.

Mardin Hayvan Dostları Platformu üyesi Uzman Doktor Berivan Tunca konuyla ilgili yaptığı açıklamada; İnsanlar şunu anlamalıdır ki, köpekler şehir içinde de yaşayabilir. Bu onların en doğal hakkıdır. Onlarla beraber yaşamayı öğrenmeliyiz dedi.

Doktor Tunca konuşmasının devamında, "Aslında bu gibi olaylara karışan kişilerin rehabilite edilmesi lazım. Olay Nur Mahallesinde Mardin Fen Lisesi civarında yaşanmış. Hayvan konusunda duyarlı bir vatandaş silah sesini duyar duymaz olay yerine giderek bir köpeğin yaralı halde kanlar içinde yerde kıvrandığını görmüş. Hemen Mardin Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezini arayarak durumu bildirmiş. Yaralı hayvan ekip nezaretinde Rehabilitasyon Merkezine götürülerek burada ilk müdahalesi yapıldı” diye konuştu.  

BU OLAYA KAYITSIZ KALMAYACAĞIZ

Bu saldırıyı tamamen keyfi bulduklarını söyleyen Tunca, “Bu olaya kayıtsız kalmayacağız. Yetkililerden bu konuyla ilgili girişimlerde bulunmalarını istiyoruz. Hayvanlarda bu doğada insanlar kadar yaşamaya hakları vardır. İnsan olarak onlara yardımcı olmamız bizim için bir sorumluluk ve zorunluluktur. Bu nedenle Mardin Hayvan Dostları Platformu olarak bu alanda faaliyetlerimizi geliştirmemiz gerekiyor. Mardin’de bir hayvan barınağı var ama aslında bu barınak değildir. Burası bir tedavi merkezidir. Hayvanlar için bir barınak kurulması gerekiyor. Vali beyle görüşüp bu konuda ki taleplerimizi ileteceğiz” dedi.

BU GÜNKÜ OLAY GERÇEKTEN ÇOK ÜZÜCÜ

Aynı zamanda kediler içinde bir tedavi merkezinin olmadığına dikkat çeken Tunca; “İnsanlar şunu anlaması gerekir ki köpekler de şehir içinde yaşayabilirler. Bu onların en doğal hakkıdır. Onlarla beraber yaşamayı öğrenmemiz lazım. Yaralı olan bu hayvanın tedavi süreci için onu Ankara ya da İstanbul’a göndereceğiz. Bu hayvanların tüm tedavilerini burada yapabilmemiz için bu konuda yine yetkililerden bir talebimiz olacak. Gün ortasında silahlı bir adamın ortalıkta ne işi var. Ayrıca yine bugün istasyon mahallesinde bir arabayla katıra çarptı. Bu hayvanı da tedavi merkezine götürdüklerini” söyledi.

 

 

 

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Güncel
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com