www.mardinnethaber.com
Tarihi Çarşı Yok Oluyor
06.09.2017 15:01 Mardin Nethaber

 

Bir zamanlar Mardin'in en eski ve en zengin çarşılarından biri olan tarihi Mavsa (Fabracılar) Çarşısı ilgisizlikten atıl duruma gelerek, yok olma mücadelesi veriyor.

Mardin'de tarihi Mavsa Çarşısı gün geçtikçe bakımsızlıktan harabeye dönerken, bir zamanlar burada büyük ticaretin yaşandığı bu dükkânlarda bugün ise çöplerden geçilmiyor.

Her taşına sabrın ilmik ilmik işlendiği bu çarşının dükkânlarına bakıldığında burada nasıl bir ticaret yapıldığı ve belki de o dönemlerde Musul kervanlarının bile uğrak yeri olduğu anlatmaktadır. Mardin taşı olan nahitten inşa edilen çarşının kadim tarihine yenik düşerek; zaman aşımına uğradığı, çarşının bakımsızlıktan yok olmaya terk edildiği görüldü.

Mardin de buna benzer birçok çarşının atıl durumda olduğu bilinmekle beraber, mevcut çarşılarında bakımsızlıktan dolayı zamanla aynı duruma düşeceği tespit edilirken; kadim Mardin'in kültür mirası olan bu gibi değerlere sahip çıkılmadığı takdirde, şehrin turizmini ayakta tutan bu eserlerin akıbeti zamanla tarihi Mavsa Çarşısı gibi olabileceğine dikkat çekildi.

Çarşıyı yakından bilen ve çarşıya yakın yerde terzilik yapan 73 yaşında ki Mehmet Ata Kantaş, “Mardin çarşıları birbirini tamamlayan çarşılardır. Eskiden bu çarşılara giren tüccar ve müşteriler çarşıdan çarşıya geçerek mallarını satar ya da ihtiyaçlarını karşılarlardı. Bu çarşılarda yok yoktu. Bu çarşılar sayesinde konum itibariyle Mardin bölgenin ticaret merkeziydi. Yetkililerin bu çarşılara sahip çıkmalarını istiyorum. Bu konuda yetkili ve etkili kurumları göreve davete diyorum. Buralar bizim milli ve manevi değerlerimizdir. Yok, olurlarsa bir daha geri getiremeyiz” şeklinde konuştu.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Güncel
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com