www.mardinnethaber.com
KURBAN ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
30.08.2017 18:39 Mardin Nethaber

 

Kurban alırken dikkat edilmesi gerekenler Veteriner Hekimleri Odası Başkanlığı "Kurbanlık hayvanlarda ilk dikkat edilmesi gereken hususlar, kurbanın sağlıklı olup olmadığına bakılması gerekir.”

 Kurban bayramına girdiğimiz bu günlerde Mardin Veteriner Hekimleri Odası Başkanlığı Kurban alacak olan vatandaşları uyararak  “Sağlıklı kurban almak için belediyelerin satış ve kesim noktalarında Sağlık Müdürlüğü tarafından görevlendirilmiş veteriner hekimlerine danışmanız sağlığınız açısından önemlidir” dedi.

 Mardin Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Muharrem Çakar, kurbanlık alırken büyükbaş hayvanların kulaklarının pasaportlu ve küpeli, ayrıca bütün hayvanların veteriner sağlık raporu ile gelen hayvanların nakil belgelerinin olduğuna dikkat edilmesi gerektiğine işaret etti.

Çakar, “Bu özellikte ki kurbanlıkların veteriner sağlık raporunun olması, o hayvanın veteriner hekim tarafından muayene edildiği ve sağlıklı olduğunu gösteriyor. Dışardan bakıldığında hayvanın sağlıklı olup olmadığına az çok kanaat getirebiliyoruz. Sağlıklı hayvanların Tüyleri düzgün ve parlak olur. Göz, burun ve ağız gibi organlarından herhangi bir akıntısı olmamalıdır. Canlı görünen ve çevreye duyarlı olan hayvanları sağlıklı kabul edebiliriz” şeklinde konuştu.

Vatandaşlarımız kurbanlık alırken, kurban kesimi sırasında ve kurban sonrasında et tüketimi konusunda uyaran Çakar, Kurbanın belediyelerin belirlenmiş olan kesim yerlerinde yapılması sağlık açısından çok önemlidir. Hijyen koşullarına dikkat etmeden, ehil olmayan kişilerce yapılan kesimler bir takım kazalara neden olabileceği gibi ete mikrop bulaşmasına ve çabuk bozulmasına neden olabilir. Kesimden sonra etin uzun sürede tüketilecekse -17 C de buzdolabında ve derin dondurucularda saklanması gerekmektedir” önerisinde bulundu.

Bu vesileyle tüm vatandaşlarımızın ve Müslüman âleminin Kurban Bayramını en içten dileklerimizle kutlar, bayramın İslam âleminin uyanışına ve birliğine vesile olmasını diliyorum.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com