www.mardinnethaber.com
Hurda teşviği yürürlüğe girdi
05.08.2017 15:21 Mardin Nethaber

 

Otomotiv sektörüne hareketlilik getirmesi beklenen düzenlemeyle, 20 yaşını aşan 3.5 milyon aracın trafikten çekilmesi bekleniyor.

Model yılı 1997 ve daha eski aracını hurdaya çıkaranların Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) borçları ile idari para cezaları 2018 sonuna kadar başvurmaları halinde silinecek. İmkandan yararlanmak isteyenlerin, bu kapsamdaki araçlarını bedelsiz olarak il özel idarelerine, büyükşehir belediyelerine veya yetkilendirilen hurda müdürlüklerine teslim etmesi gerekiyor.

FAİZLERDEN VAZGEÇİLİYOR

Belirlenen tarihe kadar araçlarını hurdaya çıkaranların, taşıta tahakkuk etmiş ve ödenmemiş MTV ile bu vergiye ilişkin gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezaları ve 31 Aralık 2016'ya kadar tescil plakasına kesilen idari para cezaları silinecek. Motorlu taşıt vasfını kaybeden model yılı 2005 ve daha eski olan taşıtlara ait motorlu taşıtlar vergilerinin dörtte birinin 31 Aralık 2018'e kadar ödenmesi şartıyla kalan vergi aslı, gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezaları ve tescil plakasına kesilen idari para cezalarının tamamının tahsilinden vazgeçilecek.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
EKONOMİ
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com