www.mardinnethaber.com
15 Temmuz Şehitleri için hatim duası
15.07.2017 17:46 Mardin Nethaber

 

15 Temmuz hain darbe girişiminin birinci yılı dönümü etkinlikleri kapsamında Mardin’deki tüm camilerde şehitler için, 100 bin Hatmi Şerifin duası yapıldı.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Mardin’de de başta Ulu Camii olmak üzere il genelindeki tüm camilerde 15 Temmuz gecesi hain darbe girişiminde şehit düşen şehitlerimiz için Kur’an- Kerim okundu. Türkiye genelinde başlatılan "Şehitlerimiz İçin 100 Bin Hatim Okuyoruz" kampanyasının duası yapıldı.

Yapılan dualardan sonra Ulu cami imam hatibi mimbere çıkarak konulu Cuma Hutbesini okuyarak, 15 Temmuz, Zihinlerimizde her daim canlı tutmamız gereken bir hakikatır. O gece genciyle-yaşlısıyla, kadınıyla-erkeğiyle milletimiz devletiyle el ele vererek gösterdiği birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu olduğunu söyledi.

Demir, “15 Temmuz’da hepimiz şahit olduk ki aziz milletimiz, devlet büyüklerimizin çağrısıyla kendi vatanını, hakkını, hukukunu, özgür iradesini, istiklal ve bağımsızlığını savunmak için dilinde tekbir, kulağında salâ sesleri, kalbinde şehadet arzusuyla meydanlara akın ettiğine hep birlikte şahit olduk" dedi.

Daima hatırlamamız gereken bir başka husus, o gece minarelerde yankılanan salâların millet olarak bizi dimdik ayakta tuttuğunu ifade eden demir, "Salâlar, manevi duygularımızı, ortak bilinç ve irademizi harekete geçirmiştir. Bir milletin yeniden şahlanmasının, değerleri etrafında kenetlenmesinin şahidi olmuştur. Zira bizi millet yapan ve o gecenin karanlığından aydınlığa çıkaran en büyük gücümüz, Allah’a olan sarsılmaz imanımızdır. O’ndan gayrı hiçbir güce boyun eğmeyen irademizdir" ifadelerini kullandı.

Demir, "Zihinlerimizden asla çıkartmamamız gereken diğer bir husus da, o gece maruz kaldığımız ihanet ve işgal teşebbüsünün din kisvesi altında yapılmasıdır. 15 Temmuz gecesinde şahit olduk ki suret-i haktan görünerek 40 yıl boyunca bu milletin dinini, imanını, değerlerini, duygularını, zekât, sadaka ve yardımlarını istismar eden bir ihanet şebekesi, milletimizin varlığına kast etti. Milletin çocuklarını çalarak birkaç nesli heba eden bir nifak hareketi, müstevlilerin emelleri doğrultusunda ülkemizin bekasını hedef aldı. Bu ihanet girişimi bir kez daha gösterdi ki, bizlere düşen vazife, yüce dinimizi sahih kaynaklardan öğrenmek gerektine" dikkat çekti. 

Son olarak unutmamamız gereken bir hakikat de değerlerimiz uğruna can veren aziz şehitlerimizi, yaralarını bir istiklal madalyası gibi bedenlerinde taşıyan gazilerimizi her daim minnet ve şükranla anmaktır. Cenab-ı Hak, şehitlerimizin şehadetini dergahı izzetinde kabul etsin" temennisinde bulundu.

Cuma namazının akabinde Mardin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Mardin Masa personeli vatandaşlara15 Temmuz şehitleri için okunan 100 Bin Hatimi Şerif duası lokumu dağıttı.

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Önemli Linkler
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com