www.mardinnethaber.com
Eczanecilerin Sorunları Masaya Yatırıldı
11.07.2017 15:18 Mardin Nethaber

 

Mardin’de gerçekleştirilen toplantıya Türk Eczacıları Birliği Merkez  Heyeti ve Denetleme Kurulu Üyeleri, Yüksek Haysiyet Divanı Üyeleri başta olmak üzere,  Bölge Eczacı Odalarının başkanları ve yöneticileri, TEKB ve ecza kooperatiflerinin yöneticileri akademisyenler ve çok sayıda eczacı katıldı. 

Mardin’in Sesleri isimli tanıtım filminin izlenmesiyle başlayan toplantıda, eczanelerin sorunları ve geleceği görüşüldü.

Toplantının açılışında konuşan Mardin Eczacı Odası Başkanı Eczacı Uğur Elik, Türk Eczacıları Birliği 40. Dönem 3. Bölgelerarası Toplantısına, Mardin - Şırnak Eczacı Odası olarak ev sahipliği yapmanın çok değerli ve anlamlı olduğunu, Türkiye'nin dört bir yanından gelen değerli meslektaşlarımızı ve konuklarımızı Mardin'de ağırlamaktan büyük heyecan ve onur duyduklarını belirtti. Elik, Bölgelerarası Toplantının Mardin'de yapılıyor olmasının, 2015 yılından beri bölgede yaşanan zorlu süreçte, oda yönetimine ve bütün bölge eczacılarına büyük moral olduğunu ifade etti. Türkiye'deki 25 bin eczacının birikimleriyle oluşturulan Yardımlaşma Sandığından hibe ve faizsiz kredi desteği ile bu süreçten olumsuz etkilenen meslektaşlarımıza sahip çıkıldığını dile getiren Elik, Merkez Heyeti nezdinde yardımlaşma sandığına teşekkür ettiğini ifade etti.

TEB Başkanı Eczacı Erdoğan Çolak ise, kültürlerin beşiği Mardin’de bölgelerarası toplantısı yapıyor olmaktan duyduğu memnuniyetini dile getirerek, “40’ıncı Dönem Üçüncü Bölgelerarası Toplantımızı açıyorum. Bizleri kadim uygarlıkların beşiği Mezopotamya ovasında ağırlayan Mardin Eczacı Odası Başkanımıza ve oda yöneticilerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Türk Eczacıları Birliği yöneticileri, çalışanları, 81 ilden 54 eczacı odasından gelen oda başkan ve yöneticilerimiz ve sevgili meslektaşlarımızla birlikte Anadolu'yu Mezopotamya'ya bağlayan, her metrekaresi tarih kokan bu kentte bulunmaktan büyük bir kıvanç duyuyoruz. Halklar-kültürler-dinler mozaiği, taşların adeta birer ruh taşıdığı, 7 bin yıllık Mardin deyince ülkemize armağan ettiği değerleri anmadan geçmek olmaz. Çok kültürlülük bir zenginliktir. İnsanlığın geleceğe bırakacağı en önemli miras, kadim kültürleri ve değerleri yaşatabilmektedir” diye konuştu.

Aydın Eczacı Odası, Başkanlar Kurulu toplantısına katıldı

21. Bölge Aydın Eczacı Odası Başkanı Sefa Karaarslan, Mardin’de gerçekleşen Türk Eczacılar Birliği 40. Dönem 3. Bölgeler Arası Toplantısında sektörle ilgili olarak önemli tespitlerde bulundu.Türkiye’deki güncel sağlık ve ilaçla ilgili hususlar ile Türk Eczacıları Birliğinin son altı aylık çalışmalarının değerlendirildiği Başkanlar Danışma Kurulu toplantısı Türkiye'nin dört bir yanından gelen 500 civarında Eczacı Odası Başkan ve Yöneticilerinin katılımı ile 6-7 ve 8 Temmuz 2017'de Mardin'de gerçekleştirildi.

Toplantıda Aydın Eczacı Odası adına söz alan eden Başkan Sefa Karaarslan, “Hemen yanıbaşımızda Suriye iç savaşı, biraz ötede kardeş Irak halkının devam eden çilesi ve güzel ülkemin yaşadığı terör belası geleceğimiz adına bizi kaygılandırsa da umudumuzu diri tutuyor ve ülkemize ve bölgemize en kısa sürede huzur ve güven ortamının hakim olmasını diliyorum. Haftaya 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümü. Ülkemiz bir yıl önce cesur yürekli insanların canı pahasına darbeci hainlere karşı çıkması ile büyük bir felaketten kurtuldu. Başta 15 Temmuz Şehitleri olmak üzere ülkemiz için canını feda eden tüm aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize de şükran-larımı sunuyorum” dedi.

Türk Eczacıları Birliği'nin çalışmalarının değerlendirildiği toplantıda sektörde yaşanan sorunlarla ilgili çözüm önerilerini paylaşan Karaarslan, “Verilen büyük bir emek olduğunun farkındayım. Kırkıncı dönemde çalışan Merkez Heyeti, Denetleme Kurulu ve Yüksek Haysiyet Divanı'na ve Türk Eczacıları Birliği çalışanlarına özverili çalışmaları için teşekkür ediyorum. Öncelikle iki konuda fikirlerimi sizlerle paylaştıktan sonra Merkez Heyeti'nin çalışma-ları konusundaki görüşlerimi ve beklentilerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Reçetesiz ilaçlar konusunda merkez heyetimiz iki çalıştay yaptı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile uyumlu olmasını umduğum bir çalışma yürütülüyor. Ancak bu konuda kendi içimizde fikir birlikteliği ve ahengin olmadığını da görüyorum. Reçetesiz ilaçlar konusunda geldiğimiz nokta geri dönülmesi zor bir sürecin başladığını işaret ediyor.

Bu konuda birliğimizin aldığı proaktif tutumu destekliyorum. Ancak üzerinde daha yoğun emek harcayıp talep ve beklentilerimizi ortaklaştırmaya ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Benim önerim, ilaç ve ilaç formunda olan bütün sağlık ürünlerinin eczaneden satıldığı, reklamının yapılmadığı üçlü bir modelin ülkemizde hayata geçirilmesidir. Reçeteli ilaçlar, renkli ya da beyaz. Reçetesiz ilaçlar. Eczacı danışmanlığında sunulan ilaçlar. Halen İngiltere'de uygulanan modele yakın olmakla birlikte ilaçların sadece eczanede satılabilmesi yönüyle oradan ayrışmaktadır” diye konuştu.

“En büyük tehdit zincir eczane modeli”

Sektörü bekleyen tehditlerden de söz eden Karaarslan, sözlerini şöyle tamamladı: “Mesleğimizin geleceğine yönelik gördüğümüz en büyük tehditlerden birisi zincir eczane modelinin ülkemize gelmesi ve bu konuda hedefleri olan farklı sermaye gruplarının olduğu sır değil. Ancak yasal zemini olmadığı halde zaten asıl işi zincir eczane olan grupların ülkemizde bir esnek zincir modeli oluşturmaya çalıştığını ve bütün tepkilere rağmen bu hedefinde kararlı bir şekilde yol aldığını görüyoruz. Biz bu konudaki tepkimizi en başından beri gerek üyelerimizle, gerekse ilgili şirket yöneticileri ile paylaşıyoruz ve paylaşmaya devam edeceğiz. Bu ve benzeri girişimlere karşı en etkili tepkinin aslında ne olduğu belli, kendi öz varlıklarımız olan Kooperatiflerimizi desteklemek. Tüm meslektaşlarımı bir kez daha kendi öz varlıklarımız olan kooperatifleri desteklemeye çağırıyorum. Ayrıca, yıllardır üretimde niye yokuz derken, Manisa'da kurulan Üretici Eczacılar Kooperatif'i FARMAKOOP'un da hepimizin desteği ile daha iyi yerlere geleceğine olan inancımı ifade ediyor ve özveriyle çalışan ve üreten bu meslektaşlarıma teşekkürlerimi sunuyor, desteklerinizi rica ediyorum”


Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Önemli Linkler
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com