www.mardinnethaber.com
Mardin'e yatırım sağanağı
03.02.2017 11:49 Mardin Nethaber

Mardin ve İlçelerinin İçme ve Kullanma Su Sorunu Uzun Vadede Çözüme Kavuşuyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Mardin’in içme ve kullanma su sorununu uzun vadede çözüme kavuşturmak için harekete geçti.
İçmesuyu projelerinde çalışmaların hızla devam ettiğini kaydeden Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Mardin-Dargeçit İçmesuyu İsale Hattı, Ömerli İçmesuyu İsale Hattı, Yeşilli ve Kabala İçmesuyu İsale Hattı ile Midyat İçmesuyu İsale Hattı Projeleri’nin tamamlanmasıyla Mardin ve ilçelerine menba kalitesinde su temin edeceğiz” dedi.
Dargeçit ve Ömerli’de Toplam 35 Bin Nüfusa İçmesuyu Sağlanacak
Mardin ve ilçelerinin uzun vadede içme ve kullanma su sorununu ortadan kaldıracak olan içmesuyu projelerinde çalışmalar devam ediyor. DSİ tarafından Dargeçit İçmesuyu İsale Hattı kapsamında yapılacak 32,94 km isale hattı ile Dargeçit İlçesi, Kılavuz ve Sümer beldelerinin 2045 yılına kadar olan içmesuyu ihtiyacı çözüme kavuşacak. Fiziksel gerçekleşme oranı yüzde 90’a ulaşan isale hattı tamamlandığında toplamda 27 bin nüfusa yılda 3,46 milyon m3 içme ve kullanma suyu temin edilecek.
Mardin-Ömerli İçmesuyu İsale Hattı kapsamında yapılacak 9,2 km isale hattı ile de Ömerli İlçesi’nin 2045 yılına kadar olan içmesuyu ihtiyacı Beyaz Su kaynağından temin edilecek. Fiziksel gerçekleşme oranı yüzde 63’e ulaşan isale hattı tamamlandığında toplamda 8 bin nüfusa yılda 950 bin m3 içme ve kullanma suyu sağlanacak.
Midyat’ta 77 Bin Nüfusun İçme ve Kullanma Suyu İhtiyacı Güvence Altına Alınacak
Midyat
İçmesuyu İsale Hattı kapsamında yapılacak 54,5 km isale hattı ile Midyat ilçesi ve ilçeye bağlı Acırlı, Yolbaşı, Gelinkaya, Sivrice ve Budaklı yerleşim yerlerinin 2045 yılına kadar olan içmesuyu ihtiyacı güvence altına alınacak. Yüzde 69 fiziksel gerçekleşme sağlanan isale hattının tamamlanmasıyla toplam 77 bin nüfusa yılda 18,16 milyon m3 içme ve kullanma suyu temin edilecek.
Ayrıca, Yeşilli ve Kabala İçmesuyu İsale Hattı kapsamında yapılacak 41,3 km isale hattı ile de Yeşilli ilçesi ve Kabala Mahallesi’nin 2045 yılına kadar olan içmesuyu ihtiyacı uzun vadede karşılanacak. Yüzde 84 oranında fiziksel gerçekleşme sağlanan isale hattı ile toplamda 23 bin nüfusa yılda 3,46 milyon m3 içme ve kullanma suyu sağlanacak.
DSİ tarafından 2003-2016 yılları arasında Mardin’e toplam 7 milyar 537 milyon TL yatırım yapıldığının altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu “2003 yılından bugüne kadar Mardin’de 1 adet içmesuyu tesisi tamamladık ve
toplamda 377 bin 850 kişiye yılda 58,6 milyon metreküp içmesuyu temin ettik. 2019 yılı sonuna kadar 4 adet içmesuyu tesisini daha hizmete alarak, toplamda 135 kişi için yılda ilave 25,16 milyon metreküp içme ve kullanma suyu sağlayacağız” diye konuştu.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
EKONOMİ
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com