www.mardinnethaber.com
Karakuş: “Eski Hastanenin Durumunu Sağlık Bakanlığına Bildirdik”
26.12.2016 10:15 Mardin Nethaber

Mardin Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Fuat Karakuş, gazetemizin eski Mardin Devlet Hastanesi ve Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanelerinde yaşanan olumsuzluklar ve sorunlar üzerine yapmış olduğu haberler ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

Muhabirimizin sorularını cevaplayan Genel Sekreter Fuat Karakuş, genel sekreterlik olarak eski hastanemizin şu anki durumunu, deprem analiz raporlarını yaparak, tüm bilgilerini Sağlık Bakanlığına bildirdiklerini, kendilerine şu ana kadar bu konuda hiçbir cevap gelmediğini söyledi.

Karakuş, göreve gelmeden önce eski Devlet Hastanesini boşaltıp, yeni Devlet Hastanesine taşındığını, eski devlet hastanesinin bu hale gelmesini doğru bulmadıklarını, burayı da eski Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde olduğu gibi burada da güvenlik tedbirleri alınabilirdi dedi.

Karakuş, eski Mardin Devlet Hastanesinin bürokratik görüşmeleri devam ediyor. Eski hastaneyi kullanacak mıyız, yoksa onu yıkıp yerine yeni hizmet binasını mı inşa edeceğiz bilmiyoruz. Sağlık Bakanlığı tarafından gelecek olan talimat doğrultusunda hareket edeceklerini söyledi.
Eski hastanede bulunan malzemelerin daha fazla zayi olmaması için buradaki malzemeleri değerlendirmek ve kalanı kurtarmak amacıyla ihtiyacı olan diğer sağlık merkezlerinde kullandıklarını belirten Karakuş, göreve geldikten sonra eski hastanenin şu anki durumunu rapor ederek Sağlık Bakanlığına bildirdik. Birkaç girişimde bulunduğumuza rağmen halen bir sonuç almış değiliz, gelecek talimat doğrultusunda bu hastanenin tekrar Mardin'e kazandırmak için en kısa zamanda tüm tadilat ve onarımını bitirdikten sonra tekrar Mardin halkının hizmetine sunmak amacında olduklarını söyledi.
2017 yılında Mardin için sağlık alanında yeni eylem planınız nedir?
Sorusu üzerine Karakuş, “Şu anki Mardin Devlet Hastanesine ek olarak eski Mardin Devlet Hastanesini onardıktan sonra hastanenin birinci katını Mardin Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, ikinci katını ise, dâhiliye servisinin yoğun bakım ünitesi olarak tasarlamayı düşündüklerini” ifade etti.

MARDİN'E EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ DÜŞÜNÜYORUZ

Bunlara paralel olarak ( C ) şeklinde 250 yataklı yeni bir hizmet binası daha yapmayı planladıklarını söyleyen Karakuş, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezini de buraya taşıyarak, sözünü ettiğimiz kompleksi oluşturduktan sonra, Mardin'de Eğitim ve Araştırma Hastanesinin önünü de açmış olacağız dedi.
İlçelerde de ciddi bir şekilde çalıştıklarını belirten Karakuş, Midyat'ta ve Nusaybin'de Ağız ve Diş Sağlık Merkezleri, Savur'da ise yeni Devlet Hastanesi hizmet binasını yapacağız. Bu ilçelerimizde bulunan yaşlı, ağır hasta olan hastalarımız buralara kadar gelmelerine gerek kalmayacak. Kendi ilçelerinde her türlü sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerini söyledi.

15 Kasım 2016 tarihli sayımızda şu ifadelerle sorunu dile getirmiştik.”Mardin’in eski Devlet Hastanesi bir yıldan beridir sahip çıkılmayıp kaderine terk edilince adeta harabeye döndü. Hırsızların, tinercilerin ve gayri meşru işlerin meskeni haline gelen hastane, hırsızlar tarafından talan edilerek kullanılamaz hale getirildi.”

(Faris Erkar)

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com