www.mardinnethaber.com
Hastane Tinerhaneye dönüştü!
15.11.2016 10:44 Mardin Nethaber

Eski Devlet Hastanesinin durumu yürek sızlattı, vicdan kanattı.

Batmış geminin malları gibi adeta talan edilen  hastahanenin bu durumu vatandaşlar tarafından,  “Sahipsiz memleketin batması haktır.” sözleri ile ifade ederek tepkilerini dile getirdiler.Mardin’de sahipsiz bırakılan eski devlet hastanesi  binası Tinercilerin yuvası haline geldi. 

Daha önce Kadın Doğum ve çocuk hastalıkları hastanesine tahsis edileceği söylenen eski Mardin Devlet Hastanesi bir yıldan beridir sahip çıkılmayıp kaderine terk edilince adeta harabeye döndü.

                Yaklaşık bir yıl önce Sağlık Bakanlığı tarafından hizmete açılan yeni hizmet binasına taşınan Mardin Devlet Hastanesinin eski hizmet binası hırsızların, tinerci-lerin ve gayri meşru işle-rin meskeni haline geldi.

                Atıl durumda kullanılmayan Mardin Devlet Hastanesinin eski hizmet binasını hırsızlar ve tinerciler tarafından kullanılamaz hale getirildiği gözlendi. Hastanenin duvarlarını kazarak, tavanlarını parçalayarak kayda değer ne varsa yerlerinden söküp götüren hırsızlar, hastanenin boşaltılmasını fırsat bilerek dış kapı kilitlerini kırıp içerdeki elektrik kablolarını, su tesisat borularını, muslukları ve hatta lavabolarını bile çaldıkları tespit edildi.

               

Hiçbir güvenlik tedbirinin alınmadığı hastanede tinercilerin ısınmak için hurdaları yakarak orada yuvalan-dıkları, bir zamanlar Mardin’in sağlık merkezi olan hastanenin son zamanlarda odalarına pislikten ve kokudan girilemez olduğu, bahçe-sinde büyük emeklerle büyütülen ağaçların susuzluktan kurumaya terk edildiği, hastaneyi gezerken gayri meşru işlerin işlendiği de dikkatlerden kaçmadı.

                Hastanenin kapı ve camlarının büyük bir bölümünü de kıran hırsızlar, neredeyse çatısındaki kiremitleri bile söküp götürmeye çalıştık-ları,  hastaneye büyük zarar vererek yağmala-dıkları ve göz göre göre milli servetin yok olduğu yetki-liler tarafından bilindiği halde hiç kimse sorumlu-luğu üstlenip gereğini yerine getirmiyor.

                Hastaneye yakın yerlerde oturan vatandaşlar oradan gidip gelen çocukları için endişe duyduklarını belirterek, bu durum uzun bir süre daha devam ederse burada daha farklı olaylarla karşılaşacağını söyledi. Gençleri n buradaki tinercilerle karşılaşması onları hem kötü yola düşürmeye özendirmeye ya da kavga ve cinayetlere sebep olacağını dile getirdiler.

                Bu çürümenin Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği önünde meydana gelmesi ayrı bir ironi teşkil etmektedir.

                Yetkililerden talebimizdir; burunlarının dibinde yaşanan bu olumsuz durumu ortadan kaldırsınlar, milli servetin böylece berhevâ  olmasına  müsaade etmesinler.

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com