www.mardinnethaber.com
Devlet Hastanesinde kuyruk çilesi
05.10.2016 16:59 Mardin Nethaber

Son günlerde  sürekli sorunlarla gündeme gelen Mardin Devlet Hastanesine tedavi olmaya gelen hastalar, uzayan kuyruklardan ve yaşanan kargaşadan şikâyetçi.

Hastanenin hizmete girdiği ilk günlerden itibaren Mardin halkı tarafından büyük beğeni toplayarak, vatandaşın umut kaynağı olan Mardin Devlet Hastanesi, geçtiğimiz günlerde alınan ani bir kararla Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinin buraya taşınmasıyla hastanede tam anlamıyla bir sağlık keşmekeşliği yaşanmaya başlandı.

Günde yaklaşık 12 bin insanın girip çıktığı, 65 poliklinikte 5 bin 600 hastanın muayene olduğu Mardin Devlet Hastanesin-de hasta ve hasta yakınları sabahın erken saatlerinden itibaren hastaneye gelmelerine rağmen akşam saatlerine kadar kuyruklarda zaman tükettikleri ifade edildi.

Fiş sırası, muayene sırası, kan alma sırası, tahlil sonuçları alma sırası derken, saatlerce kuyruklarda bekleyerek bunalıma girdiğini söyleyen Aylin Cengiz adında bir hasta yakını, “işlemlerimizi bitirmeden hastaneden ayrılmak zorunda kalıyoruz. İlçeler-den gelenler ne yapsın. Bu durum gerçekten bizleri çok üzüyor. Kuyruklarda bekleyerek İşlemlerle mi yoksa hastamızla mı uğraşacağız bilemez olduk” dedi. 

OLAN VATANDAŞA OLUYOR

Hastanede yapılan tahlil sonuçları doktorların bilgisayarından görmek için kurulu sistem mevcut iken bizleri hala kuyruklarda bekletmelerine bir anlam veremediğini belirten Cengiz, “Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinin buraya taşınmasıyla birlikte beraberinde büyük sıkıntılar getirdi. İstediğimiz gibi muayene olamıyoruz. Sezeryanla doğum yapacak olan hastalar, yatak sayısı azlığından Diyarbakır'a kadar sevk ediliyor. Olan vatandaşa oluyor” ifadelerini kullandı.

Konu ile ilgili şikâyetini dile getiren Sabri Tekin adlı bir vatandaş, Yeni Mardin Devlet Hastanesi hizmete girince çok sevinmiştik. Çünkü yeni hastanenin son teknolojik sistemler-le donatıldığını biliyorduk. Kuyrukların olmadığı, doktorların günde yüz yirmi hastaya bakmadığı ve az yataklı müreffeh odaları olan bir hastane hayal ederken, şu an yaşadığımız bu durum karşısında gerçekten şaşkın olduklarını söyledi.

KİMSENİN UMURUNDA DEĞİLİZ

Eski hastanenin yetersiz olduğundan böyle bir hastaneye gerek duyulduğunu belirten Tekin, “Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi buraya taşınmasaydı bu kadar sıkıntılar yaşanmazdı. Bir önceki Mardin Devlet Hastanesi ile Mardin Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanelerinin binaları boş dururken, bu kadar hastayı bir yere hapsetmelerine bir anlam veremiyorum.

Seçilmişlerin ve atanmışların ne düşündüklerini bilmiyorum ama bildiğim bir gerçek var oda hastanedeki mevcut olan şu anki sistemin doğru olmadığını biliyorum. Yetkililerden biran önce bizlere rahat bir nefes aldırmalarını istiyorum” dedi.

Tekin, “Hastanın en kısa zamanda sağlığına erişimi sağlanması gerekirken, ultrason ve Emar çekimi için günler sonrasına randevu veriliyor. Sizce bu doğrumu? Böylesi devasa bir hastanede bunların yaşanması bizleri gerçekten üzmektedir. Yetkililer nerede?  İnanın çok sıkıldık artık. Kimsenin umurunda değiliz. ” diye konuştu

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com