www.mardinnethaber.com
Mardinli Judocu Türkiye Birincisi Oldu
24.03.2016 14:01 Mardin Nethaber

Mardin’li judo hocası Enver Abakuş 81 kilo dalında Türkiye Şampiyonu olarak, Hırvatistan’da yapılacak olan karşılaşmalara gitmeye hak kazandı.

Veteranlar (Bay-Bayan) ferdi takımlar kategorisinde Türkiye Judo Federasyonunun tertiplediği “Veteranlar Türkiye Şampiyonası” Ankara’nın Altındağ ilçesinin Akarsu Spor Salonunda yapıldı. 20 Mart 2016 Pazar günü sabah saatlerinde icra edilen karşılaşmalar spor meraklıları tarafından heyecanla izlendi.

Mardin’li judo hocası Enver Abakuş İstanbul Bahçelievler Belediye Spor Klübü adına katıldığı müsabakada; 81 kilo dalında Türkiye Şampiyonu olarak, Hırvatistan’da yapılacak olan karşılaşmalara gitmeğe hak kazandı. Kalabalık bir Mardin’li grubu tarafından izlenen judo müsabakaları; her yaştan olan katılımcıları tezahüratla karşıladı. Son derece ince davranışlar sergileyen judo müsabıkları bu sporun ne kadar ahlaki bir olgunluğa eriştirdiğinin de bir göstergesi oldu.
81 kilo Türkiye şampiyonu olan Mardin’li Enver Abakuş; “Sporun, insanın kendi nefsinin öğretmeni olduğunu, bu öğretmenliğin iyi bir şekilde icrası söz konusu olduğunda ise mükemmel insan yetiştiğini” özellikle vurguladı. Bir disiplin sporu olan Judonun; “çocuklara ve her yaşta gençlere her bakımdan yardımcı olduğunu” söyleyen Abakuş bunun “sorumluluk duygularını geliştirdiğini” ve “mutlaka yaygınlaştırılması gerektiğini” ifade etti.
Mardin’de yıllarca bu sporun gelişmesinde öncülük eden Şeyhmus Ümit Ensari ise; “öğrencim Enver Abakuş’unTürkiye şampiyonu olmasından son derece kıvanç duydum.

1954 doğumlu olması hasebiyle sporu bırakmayıp sürekli kendini geliştirmesi ve değme gençlere taş çıkartması övgü nedeni olmuştur” dedi. Bu sporun “kendi kendini denetleme mekanizmasını güçlendirdiğini” ifade eden Ensari, özellikle Mardin’de bu spora yeniden gerekli önemin verilmesini temenni ettiğini sözlerine ekledi. Mardin’li hemşerile-rimiz; Fasih Ağlamaz, Mete Tek ve gazete yazarımız Yusuf Metin Yarımcı tarafın-dan da izlenen müsabaka övgü dolu sözlere neden oldu. 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Spor
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com