www.mardinnethaber.com
Hükümet Çözüm Süreci'ni yeni formatta raftan indiriyor
11.03.2016 11:56 Mardin Nethaber

Terörle mücadele kapsamında başlatılan operasyonlar tamamlanırken hükümet, askıya aldığı Çözüm Süreci’ni yeniden canlandıracak paket üzerinde çalışmaya başladı. Bu kez muhatap PKK ve HDP olmayacak. Bölgesel kalkınmaya ve yeniden imara ağırlık verilecek paketle bölge halkının gönlü kazanılacak. Başta güvenlik olmak üzere bölgedeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarında nitelikli personel görevlendirilecek.

Türkiye'nin 35 yılına kanlı damgasını vuran terör, AK Parti iktidarında önce demokratikleşme, ardından birlik ve kardeşlik projesi ve son iki yılda da çözüm süreciyle neredeyse kalıcı bir barışa dönüşmek üzereydi. Ancak Gezi eylemleri, Suriye krizi gibi bölgesel olaylar bu sürece set koydu. Çözüm Süreci, Türkiye’yi terk etmeyen ve silah bırakmakta isteksiz davranan PKK'nın 22 Temmuz 2015'te Ceylanpınar'da iki polis memurunu uykusunda şehit etmesiyle rafa kaldırıldı.

PKK’YA EN BÜYÜK DARBEYİ HALK İNDİRDİ

Terör örgütü Güneydoğu ve Doğu'da polis ve askeri hedefi alan kanlı saldırılarıyla devam etti. Diyarbakır, Şırnak, Mardin ve Batman'da halkın evlerine kadar sokularak, sokak sokak cadde cadde genişletilen çatışma alanlarıyla, sözde “serhildan”ı, halk ayaklanmasına dönüştürmeye çalıştı. Böylece iç savaşla elde edilmiş sözde özyönetim, Suriye'deki kantonlarla entegre hale gelecek, bağımsız bir devlet olma hedefiyle devam edecekti. Ancak örgütün planları boşa çıktı. Çünkü, halk desteğini alamadı ve devlet “beklenmedik” sertlik ve kararlılıkta operasyonlar yaptı. Terörle mücadele sürerken bölge halkına yönelik hassasiyetler devam etti. “Türkiye 90’lara dönüyor” propagandasına karşı Kürt vatandaşlarını PKK’dan korumak için operasyonları yapıldığı sık sık vurgulandı. THY uçuşlarında Kürtçe anonslar yapılması gibi adımlarla “90'lara dönmek yok” mesajı verildi.

BÖLGESEL ÇÖZÜM PLANI

Cizre, İdil, Sur, Silopi, Nusaybin’de operasyonlar tamamlandı ya da tamamlanmak üzere. Bölgesel bir iç savaş çıkarmaya çalışan PKK’ya indirilen darbenin ardından hükümet bölgesel bir çözüm süreci için adım atmaya hazırlanıyor. KARAR'ın ulaştığı bilgilere göre kamu güvenliğinin tam olarak sağlanmasından sonra Çözüm Süreci yeniden raftan indirilecek. Ancak yeni planda ‘eski Çözüm Süreci’ndeki gibi hatalar tekrarlanmayacak ve bölge halkı merkeze alınacak. Aşama aşama ve bir çok farklı başlıkta bölgesel bir plan hayata geçirilecek.

YENİ SÜREÇTE HDP VE PKK SON BAŞLIK

PKK meselesi, yeni süreçte Mayıs 2013'teki noktada ele alınacak. Yani örgüt silahlarını gömüp ülke topraklarını terk etmeden bir daha masaya çağrılmayacak. PKK bölgedeki terör saldırılarını Türkiye geneline yayma planları yaparken, doğrudan örgütü muhatap alan veya sadece HDP ile ilerleyecek bir çözüm masası son başlık olacak.

PKK’YA İSTİSMAR ALANI BIRAKILMAYACAK

Peki bölgesel plan nasıl işleyecek? Öncelikle bölge halkını hedef alan somut projelerle ilerleyecek. 
PKK'nın terör saldırılarında yaşanılamaz hale gelen bölgeler, ev ev, sokak sokak, cadde cadde yeniden inşaa edilecek. Bu projeler sadece yıkılan evlerin yeniden yapılması şeklinde olmayacak. Örgütün insan gücünü sağladığı çoğunlukla yoksul mahalleler bölge insanının hassasiyetleri gözetilerek bölge yeniden inşaa edilecek. Çocuklar ve gençler için eğitim imkanları artırılacak. Sosyalleşmelerine imkan sağlayacak sosyal kulüpler, oyun alanları gibi sosyal faaliyet alanları yapılacak. Ayrıca gençler başta olmak üzere bölge insanının istihdam edilmesini sağlayacak iş imkanları sağlanacak. Böylece bölge halkının terör örgütünün istismarına açık sosyo- ekonomik şartlar ortadan kaldırılacak. 

SÜPER VALİ VE KAYMAKAM GELİYOR

Bölgedeki kamu kurumlarının yetkileri artırılacak, bütçeleri güçlendirilecek. Bölgede görev yapan kamu personelinin sayısı arttırılacak. Vali, kaymakam, bakanlıkların bölge müdürlükleri, Adalet ve Sağlık Bakanlıkları’nın bölgedeki sokumluları gibi kamu personelinin nitelikleri arttırılacak. Alanında başarılı kamu personelinin bölgede görevlendirilebilmesi içiş teşvik sistemi getirilecek. Bu kapsamda bölge halkının hassasiyetlerini bilen, dilini konuşan, ihtiyaçlarına cevap verebilecek kamu görevlileri tercih edilecek. Sorunlarının en kısa zamanda çözümü için geniş yetkiler verilecek. Halkın devlete bakışının değişmesi hedeflenecek. 

GÜVENLİĞE YENİ KONSEPT

Kamu güvenliği başlığında ise 90'lardaki gibi “teröristten arındır terk et” mantığı bırakılıyor. Devlet PKK'nın arka bahçesi haline gelen bölgeleri terk etmeyecek. Bunun için jandarma, polis ve adliye gibi birimlerde yine bölge halkını tanıyan, iletişimi güçlü personel istihdam edilecek. Örgütün güvenlik güçlerine karşı kara propagandasıyla halkın bir kesiminde oluşturulan “kötü imaj” değiştirilecek. Halkla iç içe ve görünür bir güvenlik politikası uygulanacak. 

kaynak: karar

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
BÖLGE HABERLERİ
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com