www.mardinnethaber.com
Güneydoğu'da iş çevresi, seçimin ardından huzur ortamına kavuşmayı bekliyor
31.10.2015 11:11 Mardin Nethaber

Terör örgütü PKK'nın saldırıları nedeniyle ekonomisi büyük zarar gören Güneydoğu'da iş çevresi, seçimin ardından Çözüm Süreci'ndeki huzur ortamına kavuşmayı bekliyor.

Son dönemde yaşanan terör olayları nedeniyle ekonomisi büyük zarar gören Güneydoğu'daki iş çevresi, Çözüm Süreci'ndeki huzur ortamını arıyor.
Çözüm Süreci sayesinde girişimcilerin fabrika kurmak için sıraya girdiği Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde son aylardaki terörist saldırılar nedeniyle yatırımcılar, güvenlik endişesi yaşıyor. Çok sayıda girişimci projelerini askıya alırken, bölgedeki iş çevresi, 1 Kasım'daki Milletvekili Genel Seçimi'nin ardından Çözüm Süreci'nin yeniden başlatılmasını istiyor.Yaşanan terör olaylarının, toplumun tüm kesimini etkilediğine dikkati çeken girişimciler, barış, kardeşlik, huzur ve istikrar çağrısında bulundu.Hak Sanayici ve İş Adamları Derneği (HAKSİAD) Başkanı Ramazan Azboy, AA muhabirine, PKK'nın saldırıları nedeniyle Diyarbakır başta olmak üzere bölgede ticaretin durma noktasına geldiğini belirterek, "Çatışma sürecinin tekrar başlamasıyla 10 yıl geriye gittik" dedi.
Çözüm Süreci sayesinde sağlanan huzur ve güven ortamının iyileştiğini, bunun ardından batı illerindeki çok sayıda girişimcinin bölgeye yatırım yapmaya başladığını vurgulayan Azboy, "O dönemde işlerimiz açıldı, rahatlıkla ticaret ve üretim yapabildik. Diyarbakır'da hiç olmadığı kadar turizm hareketlenmişti, misafirlerimize otellerde yer bulamıyorduk. Çözüm Süreci'nin durması, PKK'nın tekrar saldırılara başlamasıyla bu hareketlilik kökten kesildi. Artık yatırımcı gelmez oldu, ticaret durma noktasına geldi" diye konuştu.
Azboy, Çözüm Süreci'nin tekrar başlamasını istediklerini dile getirerek, "Silahın kesin olarak devre dışı kalması lazım. İnşallah seçimden sonra tekrar Çözüm Süreci başlar. Artık çatışma istemiyoruz, huzur gelsin. Ondan sonra biz elimizi değil, gövdemizi taşın altına koyarız" ifadelerini kullandı. "Çözüm Süreci'ndeki olumlu ortamın sağlanmasını istiyoruz"Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Hasan Maral da Çözüm Süreci'nde bölgede çok uygun bir yatırım ortam olduğunu dile getirdi.
Çözüm Süreci'nde bölge insanının girişimcilik ruhunun da ortaya çıktığını belirten Maral, şöyle devam etti:
"Terör olayları yaşanmaması ve yöre potansiyellerinin tanıtılmasıyla bölgeye yatırımcıların ilgisi büyük oldu. Çözüm Süreci'nde Diyarbakır'da Organize Sanayi Bölgesi'ndeki boş olan parseller kısa sürede doldu. Bu talebi karşılamayınca
ilave alan yapılması kararlaştırıldı. Çözüm Süreci'nde OSB'ye çok büyük firmalar geldi. Teşvik uygulamasının da katkısıyla büyük bir talep vardı."

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
EKONOMİ
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com