www.mardinnethaber.com
Suriye cephesinde iftar
08.07.2015 13:02 Mardin Nethaber

Suriye'de beşinci yılına giren iç savaş ramazan ayında da aralıksız sürüyor. Muhalifler ise oruçlarını cephede açıp namazlarını arazide kılıyorlar.

Halep'i rejim güçlerinden kurtarmak amacıyla muhalif grupların oluşturduğu Ensar El-Şeria adlı ittifakın 20 bin kişilik ordusu; Şeyh Maksud, Halidiye, Leyramon, Raşidin, Eşrefiye, Cemiyet'uz Zehra ve Handarat bölgelerinde adım adım ilerliyor. Suriye ordusu ve rejime destek vermek maksadıyla Halep'in hassas noktalarına yerleşen İran ve Lübnan Hizbullahı'na karşı çarpışan muhalifler, operasyonun başladığı 2 Temmuz'dan bu yana birçok askeri üs ve hassas noktayı ele geçirmeyi başardı. Muhaliflerin elde ettiği ganimetler ise savaşın seyrini değiştirecek, cephedeki milislere güç verecek türden. 

Yoğunluklu olarak güdümlü füze, ağır makineli silah, tank ve zırhlı araçların ele geçirildiği operasyonlar sonrası morali yükselen muhalifler, Esad güçlerinden elde ettikleri ganimet parayla da hat boylarında (düşman saldırı noktaları) nöbet tutan birliklerine iftar sofraları kurmaya başladı. Ağır kayıplar alan Suriye ordusu ise hava bombardımanı ile muhaliflerin ilerleyişini durdurmak istiyor. 

Halep'in tamamen özgürleşinceye kadar operasyonların süreceğini duyuran Ensar El-Şeria, Esad güçlerinin Halep'i kaybetmemek adına her zaman olduğu gibi kimyasal silaha sarılacağını iddia etti. Dün sabah saatlerinde ise bölgede klor gazı kullanıldığına dair veriler elde edildiği iddia edildi.  2012'deki yoğun çatışmaların ardından ikiye bölünen Halep'in batı bölümü Suriye yönetimi, doğu bölümüyse muhalif güçlerin kontrolünde. Muhalifler Halep'te ittifak yapılanmasını daha önce de denemişti. Suriye'nin kuzeybatısında kurulan Fetih ordusu İdlib'i bağımsızlaştırmıştı. Güneyde Dera'da kurulan Güney Fırtınası adlı ittifak grubu ise halen orduyla çatışıyor. 

Suriye'de muhaliflerin ilerleyişine sekte vuran unsurların başında ise IŞİD geliyor. Muhalifler, ne zaman ortak hareket etme kararı alsa ya da bir yeri ele geçirme noktasına adım atsalar her seferinde IŞİD'in Esad'ın işine yarayacak hamleler yaptığını iddia ediyor. 2013'ten itibaren her büyük operasyonda IŞİD'in Sünni gruplar arasına canlı bombalar gönderdiğini kaydeden muhalifler, Halep operasyonunun başlamasından bir gün sonra Eriha'daki iftar yemeği sırasında IŞİD mensubu bir canlı bombanın yine kendini patlattığına dikkati çekiyor.


CAMİLER HARABE OLUNCA...

Halep'te kendi halkına zulmeden lidere karşı mücadele eden muhalifler, savaş ortamına rağmen dini vecibelerini de yerine getiriyor. İftarın ardından cemaatle namaz kılınıyor, sesi ve kıraatı güzel biri Kur'an-ı kerim okuyor. Uzun sohbetlerin ardından sıra teravih namazına geliyor... Camilerin çoğu saldırılardan dolayı harabe durumunda, yıkılmayanlar da gel gel ediyor... Namazlar doğal olarak arazide kılınıyor.

CEHENNEM TOPU!
Uzun süren savaş ve yokluk muhalifleri yeni silahlar üretmeye zorlamış. Bildiğimiz tüplerden yapılan bu silaha onlar “cehennem topu” diyor. Göründüğü gibi değil, hayli etkili üstelik az maliyetli. Fitili ateşlenen bu mutfak tüpleri 2 kilometre menzile sahip. Düştüğü yerde ise bir obüs topu etkisi yapıyor... 

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
BÖLGE HABERLERİ
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com