www.mardinnethaber.com
TMSF, Bank Asya'ya el koydu!
04.02.2015 11:19 Mardin Nethaber

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, BDDK'nın talebi üzerine Bank Asya'ya el koydu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Bank Asya'nın yönetim  kurulunu belirleyen imtiyazlı payın yüzde 63'lük bölümünün Tasarruf Mevduatı  Sigorta Fonu tarafından kullanılmasına karar verdi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Bank Asya'nın Bankacılık  Kanunu kapsamında "kurumun etkin denetimini engellemeyecek şeffaf ve açık bir  ortaklık yapısı ve organizasyon şemasına sahip olması" şartını ihlal ettiğini  belirledi.


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Asya Katılım Bankası'nın, ortaklık haklarının Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından kullanılmasına karar verildiğini açıkladı.
BDDK'dan yapılan açıklama şöyle:
"Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun 03.02.2015 tarihli ve 6187 sayılı Kararı ile; 5411 sayılı Bankacılık Kanunu (Kanun) kapsamında Asya Katılım Bankası A.Ş. (Banka) ile ilgili olarak Kurum tarafından yapılan denetimler neticesinde, imtiyazlı paya sahip bazı ortakların kurucularda aranan nitelikleri taşıdıklarını gösterir bilgi ve belgelerin verilen süreye rağmen Kuruma intikal ettirilmediği, dolayısıyla söz konusu imtiyazlı pay sahipleri açısından Kurumun etkin denetimini engellemeyecek şeffaf ve açık bir ortaklık yapısının Banka tarafından sunulamadığı, bu itibarla imtiyazlı pay sahiplerinin kurucularda aranan nitelikleri taşıdığına ilişkin bilgi ve belgelerin Kuruma ibrazına ve Kurum tarafından yapılacak değerlendirmeler sonuçlanıncaya kadar, Kanunun 18. maddesi beşinci fıkrası hükmü uyarınca, mezkur ortakların paylarına ilişkin temettü dışındaki ortaklık haklarının Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından kullanılmasına karar verilmiştir."
Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
BÖLGE HABERLERİ
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com