www.mardinnethaber.com
Hastalarına kitap okutuyor
18.07.2019 17:08 Mardin Nethaber

 

 

 

Mardin’in Dargeçit ilçesinde Çocuk Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapan Dr. Muhammed Şeyhanlı, hastaneye muayene olmaya gelen çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırıyor. 

Dr. Şeyhanlı, hastanede küçük bir kitaplıklar oluşturarak, , hastaneye muayene olmaya gelen 7-15 yaş arası çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmaya başladı. Hastane koridorlarında sıra bekleyen hasta ve hasta yakınlarına kitap okumaya teşvik eden Şeyhanlı, muayene ettiği hastalarına ise okumaları için kitap hediye ediyor.

Dargeçit ilçesinde yaklaşık 6 ay önce göreve başlayan Çocuk Hastalıkları  Uzmanı Dr. Muhammed Şeyhanlı, ayrıca 6 yaş altı çocuklara da balon, çikolata ve kek vererek muayene ederken ağlamalarını engelliyor, bu yöntemle hastaların tedaviye de olumlu tepki vermeyi sağlıyor. 

Muayene ettiği hastalara reçetelerini yazan Dr. Şeyhanlı, reçetenin yanında bir de kitap hediye ediyor. Bununla da yetinmeyen Dr. Şeyhanlı, sosyal medyada kitap kampanyası başlatarak, arkadaşları ve hayırseverlerin gönderdiği kitapları çocuklara  dağıtıyor. Sosyal medya üzerinden hesap açarak, gelecek yeni kitaplarla bu güzel paylaşımı geliştirmeyi düşünüyor.

Kitap okuma alışkanlığını geliştirmek için bu projeyi başlattığını ifade eden Dr. Şeyhanlı, "Hastalarımdan çok olumlu dönüşler aldım. İlk kitap dağıtımına başladığım zaman daha önce böyle bir şeyle karşılaşmadıkları için şaşkınlıkla karşılandı. Şimdi ise muayene için geldiklerinde ellerinde bir kitap ile uğurlanmanın heyecanını yaşıyorlar. En güzeli de çocukların kitaplara kavuştuklarında yüzlerinde ki o ifade beni çok mutlu ediyor. Sadece bunun için bile yaptıklarımıza değer diye düşünüyorum" dedi. 

Bir yıl boyunca yaklaşık iki bine yakın kitap dağıttığını ifade eden Şeyhanlı, "Kitap dağıttığım çocuklar çok mutlu oluyorlar. Bazı hastalarımla kitaplar üzerine ufak tefek sohbetler bile yapıyoruz. Verdiğim kitapları bazıları geri getirdi, bazıları da getirmedi. Ama en önemlisi insanları kitaplarla buluşturmaktır. Kitapları çok okuyan ve talep eden kişiler olduğunu gördüm. Projenin olumlu ilerlediğini görünce sosyal medyadan yararlandım ve arkadaşlarıma duyurdum. Arkadaşlarım bu konuda bana destek verdi. Bir kitabı dahi bizimle paylaşacak olan çok güzel insanlar var. Doktor gözüyle baktığım zaman, okumanın Alzheimer, Depresyon, İkili İlişkiler, Sınav Streslerini Azaltma,  Hayal Dünyasını Geliştirme gibi çeşitli durumları olumlu yönde etkilediğini de söylemek isterim.” ifadelerini kullandı.

Kitap dağıtımında desteğini benden esirgemeyen başta mesai arkadaşlarıma, İl Sağlık Müdürlüğümüze, Hastane Yönetimine, Dargeçit Kaymakamı ile Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum dedi.

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com