www.mardinnethaber.com
Fesleğen çiçeği satarak okul harçlığını topluyor
12.07.2019 17:01 Mardin Nethaber

 

Ülkesinde çıkan iç savaştan kaçarak, ailesiyle Türkiye'ye sığınan Suriyeli Faysal Ali, okulların tatile girmesiyle birlikte yaz tatilini fesleğen çiçeği satarak değerlendiriyor.

Yaklaşık üç yıldır annesiyle birlikte yetiştirdikleri fesleğen çiçeklerine gözü gibi baktığını söyleyen Ali, "Bunları satarak hem okul masraflarımı çıkarıyor hem de ailemin geçimini sağlıyorum" dedi.

İlkokul dördüncü sınıfa geçtiğini belirten Ali, "Okullar tatile girmeden önce evimizin bir bölümünde kış boyunca sağdan soldan topladığımız tenekelere fesleğen fidanlarını ekiyoruz. Havalar soğuk olduğunda soğuktan etkilenmemeleri için onları sıcak tutmaya çalışıyoruz. Havaların tamamıyla ısındığında ise onları açık alana çıkarıp iyi ve güzel yetişmelerini sağlıyoruz. Dışarıdan bakıldığı zaman çok basit işmiş gibi gözüküyor. İnanın çok meşakkatli bir iştir. Hele hele onların toprağını çuvallarla taşımak ayrı bir zahmeti vardır. Ama olsun bunları yaparken zevk alıyorum. Çünkü, hem okul masrafımı hem de ailemin günlük ihtiyacını karşılıyorum" şeklinde konuştu.

Günlük 15-20 teneke arasında fesleğen çiçeği sattıklarını kaydeden Ali, "Gün boyu annemle burada fesleğen çiçeği satmaya çalışıyoruz. Annam çok yoruluyor. Burada benimle fesleğen çiçeği satışı yapıyor yetmiyormuş gibi akşam eve giderken de ev işleriyle uğraşıyor. Bende yorgun düştüğüm için ona yardımcı olamıyorum. Buda beni çok üzüyor. Çok zor şartlarda geçiniyoruz. İnşallah bir gün bizimde güzel bir evimiz olur, iyi bir geçimimiz olur, belki de derslerimi yapmak için rahat bir ortamım olur" temennisinde bulundu.    

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com