www.mardinnethaber.com
Eski kaynak suları halkın istifadesine sunulsun
11.07.2019 18:20 Mardin Nethaber

 

Mardin susuzluktan kavrulduğu bu günlerde vatandaşların yönü ilçenin münhal yerlerin bulunan ve kaynak suyu ile beslenen çeşmelere çevrildi.

Mardin Büyükşehir belediyesi ile DEDAŞ Mardin İl Müdürlüğü arasında aylardır süren elektrik borcu yüzünden her zaman olduğu gibi fatura yine vatandaşlara kesildi.

Bundan önceki dönemlerde Mardin halkı susuz kaldığı zaman çeşitli vasıtalara bidonlarını yükleyerek, eski mezbahana avlusunda bulunan ve su potansiyeli yüksek olan (Ayn Sincé) mezbahana çeşmesine akın ederdi. Son dönemlerde Büyükşehir belediyeleri tarafından yapılan değişikliklerle burada mevcut olan çeşme tahrip edilerek, kaynak suyu yer altı şebekesiyle kanalizasyona bağlandığı tespit edildi.

Bu kadar yüksek su potansiyele sahip olan bu çeşmenin merkez Artuklu İlçe Belediyesi tarafından bir çalışma başlatılarak tekrar gün yüzüne çıkartılması vatandaşların yetkililerden en büyük talebidir.

Yer altında zayi olan bu önemli kaynak suyun tekrar gün yüzüne çıkarılmasını isteyen vatandaşlar, "Mardin'e beyaz su gelmeden önce  günlük su ihtiyacımızın yüzde seksenini buradan karşılıyorduk. Kaybolan bu çeşmenin suyu çok önemli ve doğaldır. Yetkililerden isteğimiz kaybolan bu önemli suyun tekrar gün yüzüne çıkartılarak, bir kısmını yolun kenarına dikey bahçeye uygun bir şekilde bir çeşmenin yapılmasıdır. Yine aynı çeşmeden arda kalan diğer kaynak suyun bir kısmını da Kabala istikametinde giden yolun bir bölümüne Mardin motifine uygun bir çeşme inşa edilerek hem buradan geçen vatandaşların su ihtiyacını karşılamak hem de orta refüjde bulunan ağaç ve çiçeklerin sulanmasında kullanılması en büyük temennimizdir " ifadeleri kullanıldı.

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com