www.mardinnethaber.com
İl Sağlık Müdürü Yavuz'dan önemli açıklamalar
09.07.2019 10:29 Mardin Nethaber

Mardin İl Sağlık Müdürü Saffet Yavuz, Sağlık çalışmaları hakkında gazetemize önemli açıklamalarda bulundu.

Gazetemizin İmtiyaz Sahibi Veysi Erkar ve Gazetemizin yazarlarından Mustafa Erkar Mardin İl Sağlık Müdürü Saffet Yavuz'u makamında ziyaret ederek, Mardin'de sağlık alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm Dr. Murat Sinanoğlu ve Yoğun Bakımlardan Sorumlu İl Koordinatörü Uzman Dr. İbrahim Demir'in de hazır bulunduğu ziyarette konuşan Yavuz, başta merkez Artuklu ilçemiz olmak üzere tüm ilçelerimizde çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir dedi.

Yeni yapılacak olan 400 yataklı Mardin Devlet Hastanesinden Merkezi Hekim Randevu Sistemine, Aile Hekimliğinden Acil Servislerine, Sağlık Merkezlerinden 112 Acil Çağrı Merkezine varıncaya kadar tüm çalışmalar hakkında detaylı bilgiler veren Yavuz; 7/24 esasına göre hizmet verdiklerini belirterek, hemen hemen her gün yeni bir çalışmaya imza attıklarını söyledi.

Eğitim ve Araştırma Hastanesi TIP fakultesinin yolunuaçacak

Yeni İl Sağlık Müdürlüğü binasına Temmuz ayı sonu itibariyle taşınacaklarını ifade eden Yavuz, "Açıkçası yeni hizmet binamıza taşınmak için acele etmedik. Çok geç kalındı ama olsun her şey tam anlamıyla bitsin istedik. Bundan daha önemli projelerimiz olduğu için buraya fazla yoğunlaşamadık. Bu projelerden bir taneside 400 yataklı yeni Mardin Devlet Hastanesinin ek binasıdır. Yeni ek binamızın proje yapım ihalesi bitti. 400 yataklı yeni ek binamızı bittirip hizmete aldıktan sonra temennimiz 700 yataklı olacak olan bu hastanemize Eğitim ve Araştırma Hastanesinin onayını alıp Mardin'e bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi kazandırmaktır. Eğitim ve Araştırma Hastanesi kazandırıldıktan sonra bununla birlikte Mardin'e TIP fakultesinin yolu açılmış olur" ifadelerini kullandı.

Üç ilçede Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinin proje ihaleleri bitti

Merkez Artuklu İlçesinde 30, Nusaybin ve Midyat ilçelerinde 20'şer ünitelik Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinin proje ihaleleri bittiğini kaydeden Yavuz, "Yıkılan eski Kadın Doğum ve Çocuk Hatanesinin yerine 30 ünitelik Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi yapılacak. Yeni Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi 2020 yılı sonu itibariyle bitirilmesi bekleniyor. Mevcut Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinin hizmet binası yetersiz kaldığı için yeni Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi bittirilinceye kadar şuan ki bulunduğumuz binaya taşımayı planlıyoruz. Meydan başında bulunan ve şu anda Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizi olarak hizmet veren binayada Göçmen Sağlığı Merkezi ve 112 Aile Sağlığı Merkezi olarak hizmet verecektir."

Bölgemizde MHRS kullanım oranı yüzde 20'ler de

Merkezi Hekim Randevu Sistemini (MHRS) Mardin'de ki kullanım oranı Türkiye ortalamasının çok altında olduğunadikkat çeken Yavuz, "MHRS Randevu sistemi Türkiye'de istenilen seviyede olamzsada oturmuş durumda. Bizim bölgede ise MHRS kullanım oranı yüzde 20'ler de yani Türkiye ortalamasının çok altında. Hastanemizde sabah saat 06.00'dan itibaren 4 otomasyonla randevu vermeye başlıyoruz. Gün içinde bu sayı 14'e kadar çıkıyor. Buda yetmiyor polikliniklerde bulunan otomasyoncularımız randevu verdiği halde hastanedeki yoğunluğun ve yığınlığın önüne geçemiyoruz. Vatandaşlarımız MHRS Randevu sistemini kullanmıyor, kullansalar hem kendileri hem de doktorlarımız rahatlayacaklardır" açıklamasında bulundu.

VatandaşlarAile Hekimlerini tercih etsinler

Vatandaşların Aile Hekimlerine müracaat etmediklerinden yakınan Yavuz, "Vatandaşlarımız Aile hekimlerini rapor yazan, aşı yapan olarak görüyorlar. Halbuki Aile hekimlerimiz muayene dışında kan tahlili bile yapabiliyor. Her türlü tedavinin takibini yapabiliyor. Aile hekimleri dışında açtığımız Sağlıklı Hayat Merkezlerinde sigara bırakma, kanser taraması ve bulaşıcı hastalıklarla mücadele poliklinikleri mevcut. Vatandaşlarımızdan ricam bu merkezlere de yönelmelerini istiyorum. Vatandaşlarımız buralara yönelmeleri halinde inanın hastanede ki iş yükümüzü önemli ölçüde düşürmüş olacaklar" dedi.

112 Acil Çağrı Merkezine gelen çağrıların yüde 98'i asılsız

Vatandaşlardan 112 Acil Çağrı Merkezini ve Acil Servislerini boş yere mejgul etmemelerini isteyen Yavuz, "112 Acil Çağrı Merkezimize günde yüzde 98 asılsız çağrı geliyor. Bu asılsız çağrılar diğer acil vakalara anında ulaşmamızı engelliyor. Acil servislere baktığınızda ise hepsi normal acil olmayan hastalarla dolup taşıyor. Biz burada trafik kazasıyla, felçli hastayla, kalp kriziyle, yüksekten düşmeyle uğraşacağımıza  burada boğaz ağrısı, bel ağrısı, üşüme, grip, baş ağrısı gibi hastalıklarla uğraşıyoruz. Vatandaşlardan ricam bu iki önemli birimimizi boş yere meşgul etmesinler" temennisinde bulundu.

Ziyaretin sonunda Gazetemizin İmtiyaz Sahibi Veysi Erkar verdiği bilgilerden dolayı Mardin İl Sağlık Müdürü Saffet Yavuz'a teşekkür ederek, çalışmalarında başarılar diledi.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com