www.mardinnethaber.com
Gazetemizden Mardin Türgev Yurduna ziyaret
11.06.2019 23:34 Mardin Nethaber

 

Gazetemizin yazarlarından Mustafa Erkar, Türgev Mardin Kız Ortaöğretim Yurdunu ziyaret ederek, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Erkar’ı kapıda karşılayan Türgev Mardin Kız Ortaöğretim Yurdu müdiresi Elif Günlüoğlu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, yerel medyanın halk nezdinde ki önemine vurgu yaptı.

Samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette konuşan Günlüoğlu, Türgev Mardin Kız Ortaöğretim Yurdunda öğrenciler, barınmanın ötesinde açılan atölyelerde bilgi ve becerilerine her geçen gün bir yenisini ekleyerek, büyük başarılara imza attıklarını söyledi.

Yurt müdür yardımcısı Fidan Altınok’un da hazır bulunduğu ziyarette konuşan Günlüoğlu, Yurdun hizmet binasında açtıkları atölyelerde alanında uzman eğitmenler eşliğinde çeşitli alanlarda eğitimler alan öğrenciler, gerçekleşen yılsonu sergisinde maharetlerini sergileme şansını yakaladıklarını belirtti.

Açılan atölyelerde öğrencilerin araştıran, sorgulayan, öğrenen ve üreten birer birey yetiştirmek amacında olduklarını ifade eden Günlüoğlu, “Öğrencilerimiz bunun yanında düzenlediğimiz seminer ve konferanslarda ünlü yazarlar, çizerler ve alanında uzman akademisyenlerle bir araya gelerek, gerek kültürel gerekse teknolojik alanda bilgi sahibi olmalarını sağladık” dedi.

Günlüoğlu, “Öğrencilerimiz dönem boyunca Osmanlıca, İngilizce ve Arapçayı öğrenirken, müzik alanında Gitar, Bağlama, el becerileri alanında Dikiş, Filografi, Keçe, Resim, Hat, Okçuluk, Plates, Masa tenisi, Halkoyunları ve İşaret dilinin yanında Görgü kuralları, Kuran-ı Kerim ve Hafızlık öğrendiklerini söyledi.”

Konuşmasının devamında Günlüoğlu, “Bu atölyelerde öğrencilerimiz hem kültürlerini tanıma fırsatı buluyor hem de bilgi ve becerilerini geliştiriyor. Müzik atölyesinde İngilizce Ermenice Kürtçe ve Arapça müziğini öğrenirken, dikiş atölyesinde ise yöresel kıyafetler dikmeyi öğrendiler. Dil kurslarımız ile okul eğitimlerine destek verdik. Mardin’in kültürel mirası olan ahşap boyama sanatını işleyerek, kültürümüzü öğrenip kaliteli zaman geçirmelerini sağladık. Unutulmuş ata sporlarımızdan olan okçuluk eğitimine öğrencilerimizin ilgisi büyüktü. Öğrencilerimiz, İzmir’ de gerçekleştirilen ÇAKABEY etkinliklerine katılarak, büyük başarılar elde ettiler. Osmanlıca eğitiminde öğrenciler kültürümüzü, tarihimizi öğrenmek adına bir adım atmış oldular. Yine el sanatları atölyelerinde öğrenciler çanta, resim, filografi, hat ve ebru, ipek koza tabloları yaparak, düzenlediğimiz yılsonu sergisinde maharetlerini sergileme şansını yakaladılar. Bütün bunların yanın da dönem boyunca çeşitli sosyal sorumluluk projesi kapsamında çeşitli geziler düzenleyerek, öğrencilerimizin Mardin’in tarihi ve turistik yerlerini tanımalarını sağladık” ifadelerini kullandı.

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com