www.mardinnethaber.com
Tarihi Gazipaşa Konağında tadilat bitmek bilmiyor
08.06.2019 15:09 Mardin Nethaber

 

 

Uzun aradan sonra tarihi Gazipaşa Konağında restorasyon çalışmalarına yeniden başlandı.

Mardin merkez Artuklu ilçesi Latifiye mahallesinde bulunan tarihi Gazipaşa Konağında restorasyon çalışmalarına yeniden başlandı. 2018 Nisan ayından beri aralıklı devam eden restorasyon çalışmaları bir türlü bitmek bilmiyor.

Halk dilinde Gazipaşa İlkokulu olarak da bilinen tarihi Gazipaşa Konağında Nisan 2018 tarihinden beri restorasyon çalışmaları aralıklı bir şekilde devam ediyor. Yüklenici firma tarafından Şubat 2019 tarihinde bitirilmesi hedeflenen restorasyon çalışmaları bazı nedenlerden dolayı 2020 yılına kadar devam edeceği tahmin ediliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ödeneği çıkarılan binanın Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde yatırım izleme programı kapsamında alınarak Mardin Artuklu Gazipaşa İlkokulu Restorasyon ve Statik Güçlendirilmesi Yapım İşi adı altında yaklaşık 5 milyon lira karşılığında yüklenici firmaya ihale dildilmişti.

1934 yılından günümüze kadar eğitim-öğretim amaçlı olarak kullanılan tarihi binanın tadilatı tamamlandıktan sonra tekrar eğitime açılması bekleniyor. Tarihi binanın restorasyon çalışmaları bitirilmesi halinde Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde Gazipaşa İlkokulu veya Güzel Sanatlar Lisesi olarak eğitime açılması planlanıyor.

Turizm şehri olan Mardin'de bulunan bu devasa şaheserin tadilatı uzun süreli olması yakın mesafede bulunan çarşı esnafınıda rahatsız ediyor. Şubat 2018 tarihinden beri tarihi binada başlatılan restorasyon çalışmalarının halen bitirilmemesi, Mardin turizmine yapılan bir darbe olarak nitelendiriliyor.

Tarihi Gazipaşa Konağı tadilatı bittirilmesi halinde bulunduğu bölgede hem eğitime hem de turizm alanında büyük kazanım sağlayacağı ifade ediliyor.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com