www.mardinnethaber.com
Süpermen, Mardin Semalarında
22.05.2019 19:07 Mardin Nethaber

Yıllardan beri Mardin'in semaları ikindi ile akşam saatleri arasında çeşitli ebatlardan ve renklerden oluşan uçurtmalarla süsleniyor.

Bugün ise Mardin'in semaları çok farklı bir ana tanıklık ediyordu. Vatandaşlar ilk önce gözlerine inanamadı. Yerli ve yabancı turistler ise kameralarına sarılarak anı yaklamaya başladı. Çünkü Mardin'in semalarında süpermen süzülüyordu. Hatta bir çok vatandaş bu anı öz çekimle ölümleştirmeye başladı.

Küçük yaştan itibaren Mardin'in tarihi evlerinin damından naylon poşet ve küçük kağıtlardan oluşan uçurtmalar uçurarak, uçurtmlara merak salan Zahit Mungan, bugün ise devasa uçurtmalarıyla bir ilklere imza atıyor.

En son Mardin Müze Müdürlüğü tarafından yapılan 3. Uluslararası Uçurtma Festivalinde bir çok yerli ve yabancı uçurtma ustasını kendisine hayran bırakan Mungan’ın yeni hedefi, “insan uçuran” 60 metrekarelik uçurtmasıyla “parasled” kategorisinde Guinness Rekorlar Kitabı’na girmektir.

Mardinli Zahit Mungan, naylon poşet uçurarak başladığı çocukluk tutkusunu bir yaşam biçimine çevirdi. Tarihi Mardin'e uçurmanın çok yakıştığını ifade eden Mungan, Mezopotamya Ovası'na bakan, yüksekçe bir yere kurulmuş olan Mardin, taş evleri ve zengin dokusu ile dikkatleri üzerine çeken tarihi bir şehirdir. Mezopotamya ovasında yaşanan çöl iklimi ile kuzeydeki yüksek dağların serin hava kütlesi birleşince, tarihi Mardin üzerinde ılık rüzgarlar eksilmiyor. Bu da uçurtma uçurmaya oldukça uygun bir hava olduğunu" söyledi.

Mungan, "Ramazan ayı olması münasebetiyle Ramazının sevincine birşeyler katmak amacıyla uçurtmalarımı alıp Mardin'in tarihi damlarına çıktım. Böylelikle çarşıda iftar alışverişlerini yapan vatandaşlara bir ramazan sevincini yaşatmak ve onlara bir güzellik katmak amacıyla bugün tarihi Mardin'in semalarında Süpermeni uçurttum" dedi.

 

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com