www.mardinnethaber.com
Ok atarak hedef belirliyorlar
18.05.2019 12:38 Mardin Nethaber

 

 

Okçuluğa merak saran öğrenciler, atış yaparak okumak istedikleri üniversiteleri belirliyorlar.

Diyarbakır'ın Bismil ilçesine bağlı Yukarıharım mahallesinde bulunan Yukarıharım Ortaokulunda eğitim gören yaklaşık 300 öğrenci, bir yandan spor yaparken diğer yandan da hayallerindeki üniversiteleri belirliyorlar.

Köy ortamında kısıtlı imkanlarla kurdukları ok atış poligonunda öğrenciler, hedef tahtasına yazdıkları üniversite isimlerini hedef alarak, ileride okumak istedikleri üniversite isimlerine nişan alıyorlar. Su borusundan, sapan lastiğinden ve ağaç dallarından yaptıkları oklar ile ders aralarında bahçeye çıkan öğrenciler, öğretmenlerin hazırladığı atış poligonuna koşarak, gelecekte okumak istedikleri İstanbul, Harvard, Oxford, Boğaziçi ve Akdeniz gibi üniversite isimlerinin yazılı olduğu hedef tahtalarına atışlarını gerçekleştiriyor.

Öğrencilerin bu merakını yakından takip eden okul idaresi de harekete geçerek, öğrenciler arasında bir musabaka düzenlemeyi hedefliyor. Öğrencilerin bu spor ile ilgilenerek hem stres attıkları hem de ders başarı ortalamaları arttığı gözlendi.

Bu aktiviteyle devamsızlığın önüne geçtiklerini belirten Yukarıharım Ortaokulu Müdürü Serhat Yektaş, "Devamsızlık yapan öğrencilerimizin yüzde 90'ını okula düzenli olarak gelmelerini sağladık. Öğrencilerimizin bu aktiviteye olan ilgilerini görünce bizde okul idaresi olarak bu yeteneklerini öne çıkarmak için bir kulüp oluşturmaya karar verdik. Öğrencilerimizin ilerde hangi üniversiteye ve hangi meslekleri seçmek istediklerini kartondan oluşturduğumuz hedeflere yazdık. Öğrencilerimiz bu hedeflere atış yaparak, geleceklerini belirliyorlar. Belkide öğrencilerimiz okçuluk sporunda ileride bir milli sporcu da olabilirler" dedi.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
EĞİTİM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com