www.mardinnethaber.com
Tarihi camide mukabele geleneği
14.05.2019 00:30 Mardin Nethaber

 

İslam dünyasında 14 asırdır süregelen mukabele geleneği her ramazanda olduğu gibi bu yılda Mardin halkı tarafından yoğun ilgi görüyor.

Peygamber Efendimizin Cebrail (aleyhisselam) ile Ramazan ayında karşılıklı Kur’an-ı Kerim okuması olarak bilinen mukabele geleneği Artuklu ilçesinde bulunan tarihi camilerinde okunmaya devam ediyor.

Mardin'in genelinde bulunan bin 79 camide asırlardır okunan mukabele geleneği Kur’an sevgisi aşılanmasının yanı sıra öğrenme imkanı da sağlıyor. Mukabele geleneği, ramazan ayında her gün öğle ve ikindi namazından sonra gerçekleştiriliyor.

Mardin'in tarihi camilerinden biri olan Latifiye camisinde mukabeleye katılan İbrahim Altun, yıllardır Latifiye camisinde mukabeleye katıldığını belirterek, mukabelenin ramazan ayının önemli sünnetlerden biri olduğunu söyledi.

Mukabelenin asırlardır sürdüğünü dile getiren Altun, "Kur'an-ı Kerim'in öğrenilmesi, anlaşılması açısından güzel bir gelenek. Biz de bu geleneği burada gerçekleşiyoruz. Özellikle böyle tarihi bir camide mukabelemizi yerine getirmek, bize ayrı bir manaviyat katıyor. Camide imamlarımız okuyor, biz de onları takip ediyoruz. Allah bizlerden ve bu sünneti yerine getiren tüm islam aleminden kabul buyursun" temennisinde bulundu.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com