www.mardinnethaber.com
İHL Öğrencileri, minberde ter döktü
11.05.2019 15:07 Mardin Nethaber

 

'Hutbe Okuma ve Cuma Namazı Kıldırma' projesi, Artuklu İmam Hatip Lisesi Proje Okulu öğrencileri tarafından gerçekleşti.

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından İmam Hatip okullarına yönelik her yıl düzenlenen 'Hutbe Okuma ve Cuma Namazı Kıldırma' projesi Mardin'de gerçekleşti.

Merkez Artuklu ilçesinde bulunan tarihi camilerde gerçekleşen 'Hutbe Okuma ve Cuma Namazı Kıldırma' projesi Artuklu İmam Hatip Lisesi Proje Okulu öğrencileri tarafından gerçekleşti.

Mardin'in tarihi camilerinden olan Latifiye, Şehidiye ve Reyhaniye camilerinde gerçekleşen projede Artuklu İmam Hatip Lisesi Proje Okulu öğrencileri hutbe okuyarak, cuma namazı kıldırdı.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada okuldan üç öğrencinin Mardin'in kadim camilerinden olan Latifiye, Şehidiye ve Reyhaniye camilerinde hutbe okuyarak, cuma namazı kıldırdığı ifade edildi.

Açıklamanın devamında, Burada ki asıl amaç öğrencilere sahada pratik yaptırıp, geleceğe hazırlamaktır. Bununla birlikte öğrencilerin daha çok tecrübe kazanmaları ve heyecanlarını yenmeleri sağlanıyor. Aslında bu gibi etkinliklere İmam Hatip okullarında okuyan 11. ve 12. sınıflar katılıyor. Artuklu İmam Hatip Lisesi Proje Okulu yeni olduğu için henüs 11. ve 12. sınıflarda okuyan öğrencileri olmadığından 10. sınıflarda okuyan öğrencilere hutbe okutup, cuma namazı kıldırdı. Öğrencilerin 10. sınıf olmalarına rağmen eksiksiz bir şekilde hutbelerini okuduğu ve cuma namazını kıldırdığı gözlendi.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen 'Ramazan ve İnfak' temalı hutbelerini okuyan öğrenciler, Cuma namazını kılmaya gelen cemaat tarafından tam not aldı.

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
EĞİTİM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com