www.mardinnethaber.com
Uzunkaya, FETÖ tutuklu sayısını açıkladı
23.04.2019 22:47 Mardin Nethaber

 

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, bugün itibariyle cezaevlerinde 30 bin 427 FETÖ tutuklusu olduğunu söyledi.

Uzunkaya, "Bulunduğumuz coğrafya zor bir coğrafya. Ülkemizi huzur içerisinde bırakmamak için gece gündüz planlar hesaplar yapan şer güçlerin bunları istemediği çok açık. Türk milleti olarak, tüm kurumlarımızla gücümüzü kararlılığımızı, ülkeyi savunma noktasındaki duruşumuzu bir istiklal mücadelesi ruhu ile hayata geçirmemiz gerekiyor” dedi. 

 

“15 Temmuz 2016 hain darbe girişimi ile ülkemizi bölmek, parçalamak ve son Türk devletini tarih sahnesinden silmek isteyen bu örgütün hain planları hamdolsun ters tepmiştir” diyen Uzunkaya şunları söyledi: 

“Ülkeyi parçalamak isteyenler farkına varmadan veya gayri ihtiyari ülkenin birleşmesine, bütünleşmesine, kenetlenmesine vesile olmuştur. Neticede bu örgütle de emniyet teşkilatımız başta olmak üzere yargısından silahlı birimlerine devletin her kademesine kadar amansız bir mücadele içerisine girilmiştir. 15 Temmuz 2016’dan günümüze kadar Türkiye’de bugün itibariyle 240 bini aşkın FETÖ terör örgütüyle irtibatlı, iltisaklı kişi hakkında adli işlem yapılmış ve bugün itibariyle bu örgütün cezaevlerinde 30 bin 427 tutuklu, hükümlü veya hüküm özlü mensubu bulunmaktadır. Bulunduğumuz coğrafya zor bir coğrafya. Ülkemizi huzur içerisinde bırakmamak için gece gündüz planlar hesaplar yapan şer güçlerin bunları istemediği çok açık. Dolayısı ile bizler Türk milleti olarak, tüm kurumlarımızla gücümüzü kararlılığımızı, ülkeyi savunma noktasındaki duruşumuzu bir istiklal mücadelesi ruhu ile hayata geçirmemiz gerekiyor.” 

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Karabük'te buluanan Uzunkaya yaptığı açıklamada, 2017 yılında Türkiye genelinde meydana gelen asayiş olaylarının 2018 yılında yüzde 10 civarında aydınlatma ve iyileşme olduğunu belirtti.

Uzunkaya “2017 yılında polis teşkilatımız, Türkiye genelinde şahsa karşı işlenen suçlar kategorisindeki tüm suçların aydınlatması noktasında yüzde 94.5 oranında olurken,  bu rakam 2018 yılında yüzde 95.6’lara ulaştı. Yine 2017 yılında mala karşı işlenen suçlardaki aydınlatma oranı yüzde 38 civarında olurken ki bu rakam düşük bir yüzde gibi görülse de dünya polis teşkilatları arasında aldığımız oran oldukça hatırı sayılır bir başarı oranıdır. Bu oran 2018 yılında yüzde 43.5’lara ulaşmıştır. 2019 yılı olarak hedefimiz tüm Türkiye genelinde öncelikle suçların işlenmesini önlemek, bunun içinde sahayı basarak her alanda, başta terörle mücadele olmak üzere, asayiş suçları, trafik olayları, uyuşturucu suçları olmak üzere, bunların hareket alanını, faaliyet alanını, kademeli olarak daraltmak suretiyle, belli yüzdelerle önümüzdeki birkaç yıl içerisinde en düşük seviyeye indirmek temel hedefimizdir. Asayiş suçlarında da 2019 yılı için önümüze koyduğumuz hedef, şahsa karşı işlenen suçları aydınlatma oranı yüzde 96, mala karşı işlenen suçlarda da yüzde 46 seviyesinin altına düşürmemektir” ifadelerini kullandı. 

“35 yıllık mücadele sonunda PKK’lı terörist sayısı 700’lü rakamlara indirilmiştir” 

Diğer yandan PKK terör örgütü ile de mücadele ettiklerini ifade eden Uzunkaya “Ülkemizin 35 yıllık 1984 yılından beri devam eden bir amansız mücadele alanı, beka sorunu. Bu sorunun arkasında sadece adı PKK olan bir örgüt değil, bunu yıllardan beri besleyen, büyüten, destekleyen ve son tahlilde de hepimizin gördüğü gibi yurtdışında binlerle ifade edilen tırlarla silahı, topu tüfeği aktaran devletlerin olduğunu biliyoruz. 35 yıldır PKK ile yürütülen bu amansız mücadele ve beraberinde yine ülkemizi rahat bırakmama adına, ayağa kalkmamızı engelleme adına, büyümemizi güçlenmemizi istememe adına dünyada ve bölgemizde söz sahibi olmamak için nefesimizi kesme, ağzımızı kapatma adına yürütülen bunca emperyal faaliyetlere karşı ülkemiz, en tepeden Cumhurbaşkanı’ndan, sokaktaki tüm birimlerine vatandaşlarına kadar dik ve kararlı bir duruşu sergilemiş, hamdolsun 35 yıllık mücadele sonunda daha birkaç yıl öncesine kadar sayısı 8-10 binlerle ifade edilen PKK’lı terörist sayısı bugün ülkemiz sınırları içerisinde 700’lü rakamlara indirilmiştir. Düne kadar pek çok konuda taşeron örgüt olarak eylemler yapan başta DHKP-C olmak üzere türevi, yandaşı, akrabası olan pek çok terör örgütü bugün ülkemizde barınacak alan bulamayıp, yurtdışında başka ülkelere kaçma yollarını aramış ve kaçmış” diye konuştu. 


Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Güncel
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com