www.mardinnethaber.com
Felçli sincaba sahip çıktı
15.04.2019 22:40 Mardin Nethaber

 

Çocukların bulup getirdiği simcap elektrik akımına kapılarak felç oldu. felç olan yavru sincaba 'İyilik Ödülü' sahibi Hasan Kızıl sahip çıktı.

Mazıdağ da çocukların dağda bulup getirdikleri sincaba çevresinde 'Hayat tamircisi' olarak bilinen Hasan Kızıl sahip çıkarak, yaptığı yürüteçle arka iki ayağını kullanamayan yavru sincabın yürümesini sağladı.

Bugüne kadar yaklaşık özürlü 300 hayvanın yürümesini sağlayan Kızıl, bu kezde elektrik akımına kapılan ve arka iki ayağından felçli olan yavru sincaba sahip çıktı. Derik'te yaşayan ve çevresinde 'Hayat tamircisi' olarak tanınan Hasan Kızıl, kendi imkanıyla yaptığı yürüteç ve protezle bugüne kadar 300 hayvanın yürümesini sağladı. Türkiye Diyanet Vakfı'nca 'Uluslararası İyilik Ödülü' verilen Kızıl, bu kez de yaptığı yürüteçle arka iki ayağını kullanamayan sincabın yürümesini sağladı.

Mazıdağı ilçesinde yaşayan bir çocuk, dağda bulduğu bir sincap yavrusunu alıp evine getirerek, beslemeye başladı.Sincap, evde dolaştığı sırada elektrik akımına kapılarak arka iki ayağı felç oldu. Aile, Hasan Kızıl'a sosyal medya üzerinden ulaşarak, yardım talebinde bulunması üzerin Kızıl, sincap için yürüteç yapma başladı.

Aileden sincabın durumuyla ilgili bilgi aldıktan sonra, yürüteç yapmak için hazırlığa başladığını anlatan Kızıl,"Sosyal medya üzerinden bana ulaştılar. Ben de hemen çalışmalara başladım. Kırık bir oyuncak arabanın tekerliğini söktüm ve alüminyum parçalardan yürüteç yaptım. Yürüteci denemem için Mazıdağı'na gittim. Sincaba yürüteci taktığım gibi bir anda koşmaya başladı. O esnada hepimiz çok mutlu olduk. Sincap, bu yürüteç sayesinde rahatlıkla yürüyebilecek, istediği yere gidebilecek. Yürüteci taktıktan birkaç saat sonra arka ayaklarına his gelmeye başladı. Birkaç ay sonra sincabımız yürüteç ihtiyacı olmadan koşacak ve mutlu bir şekilde istediği yere koşabilecek" dedi.

Aile, Kızıl'a yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
Güncel
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com