www.mardinnethaber.com
Artuklu'da parklar yavaş yavaş yok ediliyor
12.04.2019 14:00 Mardin Nethaber

 

 

   Yeşil alanın ve parkların en az olduğu Mardin’de vatandaşların nefes alma noktası yeşil alanlar, kıyısından, köşesinden azar azar kırpılarak yok ediliyor. Bu parklardan biride Artuklu ilçesinde bulunan Adliye Parkı, tadilat söylemiyle yerinden sökülen oyun aparatları yerine takılmayarak  parkın bir kısmı otoparka dönüştürüldüğü gözlendi.  

     Merkez Artuklu İlçesi 13 Mart mahallesinde ki Adliye Parkında bulunan çocuk oyun alanı kaldırılarak, parkın girişine zabıta nöbet kulübesi ve halk ekmek büfesi yerleştirildi akabinde ise, Çocuk park alanı otoparka dönüştürüldü.
Oyuncaklarını alarak Adliye parkına gelen çocuklar, her zaman oynadıkları oyun alanlarının bozulduğu, burada bulunan salıncak, tahterevalli, kay kay gibi oyun aparatları yerine araçların dizili olduğunu gören çocuklar, bu duruma karşı neye uğradıklarını şaşırdılar.
Adliye Parkı'nın çocuk oyun alanında bulunan salıncak, tahterevalli, kay kay gibi oyun aparatları yenilenecek bahanesiyle yerlerinden sökülerek, bunların yerine gece kondu misali otopark yapıldı. Ani yapılan bu değişiklik, acaba buralar birilerine peşkeş mi çekiliyor sorusunu akıllara getiriyor.
Adliye parkında yaşanan bu olay mahalleli tarafından tepkiyle karşılandı. Bir ay öncesine kadar burası çocukların oyun alanı olduğunu belirten semt sakinleri; "Çocuklarımızın rahat bir nefes almaları için onlarla buraya getiriyorduk. Çocuklarımız burada salıncağa biniyor, oyuncaklarıyla oynayıp kum ve toprağa temas ediyordu. Şimdi ise çocuklarımız cadde kenarlarında büyük tehlikeler atlatarak oynamak zorunda kalıyor. Yetkililerden bu yanlışın biran önce düzeltilmesini istiyoruz, ifadeleriyle tepkilerini dile getirdiler.
Yeşil alanın ve parkların en az olduğu bir ilde parkların tahrip edilmesi, Söz konusu parkların ortak kullanım alanı olması ve yavaş yavaş tahrip edilmesi kamu vicdanında rahatsızlık uyandırıyor. Çevre sakinleri, şahsi ve keyfi uygulamalardan rahatsız olduklarını bu kanunsuz uygulamadan vazgeçilmesi için, ilgili yetkilileri bu duruma bir an önce el atmasını ve parkın eski haline dönüştürülmesi için, göreve davet ettiler.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com