www.mardinnethaber.com
Üniversiteli Öğrenciler açık alanda pratik yapıyor
28.03.2019 21:47 Mardin Nethaber

 

Artuklu Üniversitesi Sağlık Yüksek Meslek Okulu öğrencileri sağlık kapsamında öğrendikleri damar yolu açma ve kan alma uygulanmasını kendi aralarında pratik yaparak öğrenmeye çalışıyorlar.

Mardin Artuklu Üniversitesi Sağlık Yüksek Meslek Okulu Yaşlı Bakım Bölümü birinci sınıf öğrencileri ders saatleri dışında kalan zamanlarını bir üst sınıflarda okuyan öğrencilerden yardım alarak, pratiklerini geliştiriyorlar.

Sağlık Yüksek Meslek Okulu Yaşlı Bakım öğrencilerinden Melisa Turgay, Büşra Doğan, Mehmet İnce ve Roger Turgay şehrin münhal yerlerinde bir araya gelerek, ilk deneyimlerini kendilerine uyguladıklarını belirterek, "Normalde okulda damar yolu açma ve kan alma tecrübesini maket üzerinde uygulayarak öğreniyoruz. Maket üzerinde yaptığımız uygulamada gerçekte kan olmadığı için bize göre bu deneyim yarıda kalıyor. Bizde kendi aramızda bir karar alarak, bizden daha tecrübeli bir üst sınıflarda okuyan öğrencilerden yardım talebinde bulunuyoruz. Bu deneyimlerimizi pratiğe dökebilmek için kimselerin olmadığı ortamlarda gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandılar.

Sağlıksız bir ortamda pratik yaptıklarının farkında olduklarını kaydeden öğrenciler, "Kapalı bir mekânımız olmadığı için bu çalışmalarımızı gördüğünüz gibi açık alanlarda yapmak zorunda kalıyoruz. Pratiğimizi daha sağlıklı bir ortamda yapabilmemiz için yetkililerden yardım talebinde bulunuyoruz. En azından bizlere bir mekân temin etmelerini bununla birlikte bizden daha tecrübeli olan hemşire ablalarımızdan pratik kazanabilmek için bizlere yönlendirilmelerini istiyoruz” talebinde bulundular.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
SAĞLIK
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com