www.mardinnethaber.com
Mardin MÜSİAD Yeni Zelanda’da ki Saldırıyı Kınadı
15.03.2019 15:33 Mardin Nethaber

 

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Mardin Şube Başkanlığı tarafından Yeni Zelanda’da iki camiye yönelik gerçekleşen menfur saldırılara yönelik açıklama yapıldı.

MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Mehmet İleri tarafından yapılan açıklamada, Yeni Zelanda’da gerçekleştirilen ve Müslümanların yaşamına mal olan terör saldırısını şiddetle kınadıklarını belirterek, “Müslümanlara yönelik yapılan terör saldırısını kınıyor, faillerini lanetliyorum" dedi.

Son yıllarda tüm dünyada, İslam karşıtı söylemlerin ve saldırıların artış gösterdiğini vurgulayan İleri, “ Bu tutumun siyaset başta olmak üzere birçok kanaldan desteklendiğine, körüklendiğine tanık oluyoruz. Dünyadaki tüm Müslümanların tehdit altında yaşamasına neden olan bu durum, temel insan haklarından olan inanç özgürlüğünün önünde bir engel olmasının yanı sıra, ülkeler ve halklar arasında kin ve düşmanlığı beslemektedir.”

Bu, tek bir dinin mensuplarını değil, tüm dünyayı felakete sürükleyecek sonuçlar doğurabileceğine dikkat çeken İleri, “Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrinde ki Al Noor Camii ve Linwood Mescidi’ne Cuma Namazı esnasında gerçekleştirilen saldırıların, bu anlayışın bir sonucu olarak ortaya çıktığını ve olayın uygulanma biçiminin çılgınlık derecesinde bir islamofobinin yansıması olduğunu görüyoruz. Planlı ve stratejik olarak yürütüldüğü açık olan bu saldırgan tutumun bir an önce önüne geçilmesi, islamofobinin, kronikleşmeden tedavi edilerek ortadan kaldırılması, tüm dünyanın huzuru için elzemdir. Bu olay karşısında tüm ülkelerin başkan ve temsilcilerini, kollektif bir tavır ortaya koyarak, en ufak şüpheye dahi yer bırakmayacak şekilde kınamaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İleri, “Terörün dili, dini ve ırkı olmadığı inancıyla; bizleri yasa boğan bu olayı kınıyor, tüm dünyada yaygınlaşacak bir bilinç ve sağduyu ile böyle bir vahşetin bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum. Bu menfur saldırıda ölen kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum” dedi.

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com