www.mardinnethaber.com
Öğrenciler, bilinçli tüketici olarak yetişecek
15.03.2019 14:20 Mardin Nethaber

 

Mardin Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı bünyesinde kurulan, ‘Tüketici Hakları Zabıta Amirliği’ okullarda öğrencilere yönelik yapılan bilgilendirme seminerleriyle faaliyetlerine başladı.

Merkez Artuklu ilçesinde bulunan Aziz Sancar Lisesi ile Kızıltepe ilçesinde bulunan Adnan Menderes Ortaokulunda öğrencilere yönelik düzenlenen seminerlerle öğrenciler ‘Bilinçli Tüketici Hakları’ konusunda bilgilendirildi.

Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan vekili Mustafa Yaman konuyla ilgili yaptığı açıklamada, geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi bilinçli tüketici hakları konusunda bilinçli birey olarak yetiştirmeyi hedefliyoruz dedi.

Açıklamasının devamında Yaman, “Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ikinci yüz günlük eylem planında yer alan tüketicinin korunması faaliyetlerinin yerel yönetimlere yaygınlaştırılması projesi kapsamında, Ankara, İstanbul, Gaziantep’ten sonra Mardin’de de faaliyetlerine başladı. ‘Tüketici Hakları Zabıta Amirliği’ kanun kapsamında vatandaşların bilgilendirilmesi, bilinçli tüketici olarak haklarını nasıl ve nerede arayabilecekleri konularında toplumu bilinçlendirmeyi amaç edinerek kurulmuştur” ifadelerini kullandı.

10 ilçe genelinde 30 okulda yaklaşık 5 bin öğrenciye ulaşılması hedeflediklerini belirten Yaman, “Bilinçli tüketici profili ve bilinçli tüketimin oluşturulması, tüketicilerin korunması, tüketim mallarına ilişkin düzenleme ve denetimlerin sağlanması belediyelerin de sorumluluk alanında bulunması nedeniyle şehrimizde yaşayan vatandaşların bilinçlendirilmesi ve bunu yönelik çeşitli etkinliklerin düzenlenmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle hem okullarda hem de çeşitli alanlarda bu bilinçlendirme faaliyetleri artarak devam edecektir” dedi.

15 Mart Tüketici Hakları Gününü de kutlayan Yaman, “Tüketici Hakkının bir insan hakkı olduğunu unutmadan ticaretimizi ve alışverişlilerimizi buna göre yapmaya çalışalım” temennisinde bulundu.

 

 

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com