www.mardinnethaber.com
‘Mardin Gastronomi Müzesi ve Uygulama Merkezi Projesi’ tanıtımı yapıldı
14.03.2019 18:08 Mardin Nethaber

 

Mardin Büyükşehir Belediyesi ile Dicle Kalkınma Ajansının (DİKA) paydaşlığında geliştirilen “Mardin Gastronomi Müzesi ve Uygulama Merkezi Projesi” tanıtım programı yapıldı.

Dicle Kalkınma Ajansı konferans salonunda gerçekleşen tanıtım programına Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Artuklu Kaymakamı ve Belediye Başkan vekili Şakir Öner Öztürk, Mardin eski Belediye Başkanı Aydın Saraçoğlu, Ak Parti Artuklu Belediye Başkan Adayı Abdulkadir Tutaşı, kamu kurum müdürleri ve özel sektör temsilcileri katıldı.

Eski Mardin’in önemli tarihi mekânlarından biri olan Abdullah Sırrı Efendi Konağı projenin uygulama alanı olarak seçildi. 18. Yüzyılda Mardin’in sivil mimarisine özgün olan tarihi binanın 568 metrekarelik kapalı alana sahip olduğu belirtildi. Binanın bir diğer özelliği de dönemin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Mardin’de ortaokulu okurken bu konakta ikamet ettiği biliniyor.

Tanıtım programında konuşan Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, Mardin’in tarihi turizmi yanında Gastronomi turizmi de önemli bir yer kapladığını belirterek, “Mardin Gastronomi Müzesi ve Uygulama Merkezi Projesi” tamamlanması halinde Mardin turizmi açısından önemli bir katma değeri olacağını ifade etti.

Projenin, Mardin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulacak olan profesyonel bir birim tarafından faaliyetlerine devam edeceğini anlatan Yaman, “Mardin mutfağı da gastronomi turizmi için yeterli zenginliğe ve kültürel çeşitliliğe sahiptir. Kentin Sosyo Kültürel devamlılık ve ekonomik açıdan gelir payının arttırılması bu potansiyelin değerlendirilmesi açısından önemlidir. Günümüzde en önemli iletişim ve etkileşim araçlarından biri olan internet ağı üzerinde bir internet sitesi kurarak, merkezin tüm dünya ile iletişimde olması sağlanacaktır. Böylelikle Gastronomi turizminde Mardin’in bilinirliği ve farkındalığı artırılacaktır” dedi.

Proje hakkında önemli açıklamalarda bulunan Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ise projeyle birlikte Mardin’in yemek potansiyelinin değerlendirileceğini kaydederek, Mardin’e özgü yemeklerin tespiti, özgün standartın oluşturulması ve kayıt altına alınması gibi yöresel mutfağın tanıtımına da büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Projenin 24 ayda tamamlanacağını belirten Altındağ, “Gastronomi Müzesi ve Uygulama Merkezi 5,5 Milyon liraya mal olacak. Projenin uygulama süresi 24 Ay olarak belirlendi. Proje, Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülecek. Bu projeyle birlikte Mardin’e gelecek olan yerli ve yabancı turistlerin şehirde daha çok kalmalarına vesile olacaktır. Proje, Mardin’in özgün yemek kültürünün turizmle bütünleştirilerek UNESCO’ya dahil olan Mardin’in gastronomi alanında kentin sosyal ve ekonomik gelişmesine hem burada yaşayan vatandaşların hem de yerli ve yabancı turistlerin refahının arttırılmasına katkı sağlayacaktır.

Yapılan konuşmaların ardından Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman ile Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ tarafından projenin protokolü imzalandı.

Bu haber için henüz yorum yapılmamış..
MARDİN
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.Yazılı izin olmadan ve kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz. © Mardinnethaber.com